قیمت روز طلا:
۳,۳۹۸,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۹۸,۰۰۰

درخشش طلا و جواهرات و مقاومت آن برای هزاران سال نمادی از ثروت و وضعیت بوده است. مقدار طلا در جواهرات می‌تواند از طلا ۲۴ عیار خالص تا لایه‌ای نازک از طلا متغیر باشد. طلا خالص ۲۴ عیار، فلزی نرم و در معرض خراش شدن است. اغلب جواهرات همانند انگشتر طلا زنانه یا گوشواره طلا زنانه را به عنوان طلا ۱۴ عیار و ۱۰ عیار مشاهده می‌کنید؛ هر دو هنوز “طلا واقعی” هستند؛ با این حال، طلا با سایر فلزات یا آلیاژها ترکیب شده است تا سختی و مقاومت آن افزایش یابد. بسیاری از طلا و جواهرات با سنگ‌های قیمتی، مروارید، انامل یا فلزات دیگر مانند نقره، پلاتین و مس زیبا شده‌اند.

از آنجا که تقریباً همه جواهرات به نزدیکی پوست استفاده می‌شوند، می‌توانند روغن بدن، آرایش، خاک، باکتری‌ها و میکروب‌ها را جذب کنند. این تجمعات باعث از بین رفتن درخشش طلا می‌شوند. تمیز کردن منظم باعث می‌شود طلا و جواهرات برای دهه‌ها درخشان بمانند. بهترین روش خانگی تمیز کردن طلا و جواهر را قدم به قدم یادبگیرید.

نکته: هرگز از خمیر دندان، سودا، یا محلول‌های تمیزکننده فلزی تجاری بر روی طلا برای تمیز کردن طلا و جواهر استفاده نکنید. اگر این مواد سایشی را استفاده کنید، ممکن است طلا را خراش بزنید. هرگز از سفید کننده استفاده نکنید. سفید کننده با طلا واکنش دارد و آلیاژهای طلا را می‌خورد.

هر چند وقت یکبار باید طلا و جواهرات را تمیز کنید

زمان تمیز کردن طلا و جواهرات به میزان استفاده آنها بستگی دارد. طلا به راحتی مثل نقره زنگ نمی‌زند، اما استفاده و لمس مکرر می‌تواند باعث کاهش درخشندگی آن شود.

طلا با عیار پایین‌تر که شامل غلظت بیشتری از آلیاژها است، اگر به سطوح بیش از حدی از مواد شیمیایی مانند کلر، الکل، اسیدها و ترکیبات گوگردی اشعه کند، زنگ زده خواهد شد.

جواهراتی که به طور مکرر استفاده می‌شوند باید حداقل ماهانه یا بیشتر اگر درخشندگی آنها کاهش یابد، تمیز شوند.

آنچه نیاز دارید:

تجهیزات / ابزارها:

 • مسواک با سر نرم
 • پارچه نرم پنبه‌ای
 • کاسه کوچک

مواد:

 • مایع ظرفشویی
 • آب گرم

دستورالعمل‌ها

تمیز کردن طلا

مرحله اول: تهیه محلول تمیزکننده با مایع ظرفشویی

یک کاسه کوچک (کفایت می‌کند که اندازه‌اش برای نگه‌داری تمامی طلا و جواهرات کافی باشد) با آب گرم پر کنید. چند قطره مایع ظرفشویی اضافه کنید و آن را برای ترکیب کامل مایع به خوبی مخلوط کنید.

بهتر است تنها یک یا دو تکه جواهر طلا را تمیز کنید تا از خراش خوردن قطعات جلوگیری شود.

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

مرحله دوم: 20 دقیقه خیس کنید

طلا و جواهرات را اضافه کنید و بگذارید حداقل 20 دقیقه خیس بخورد. به مرور زمان، مایع ظرفشویی هر گونه چربی روی سطح را از بین می برد.

تمیز کردن طلا و جواهر در خانه

مرحله سوم: با مسواک نرم به آرامی بشورید

اگر جواهر طلا تزئینات بسیاری دارد یا بسیار کثیف است، ممکن است نیاز به اصلاحی نور با مسواک نرم مانند یک مسواک نرم قدیمی یا مسواک جواهرسازی داشته باشد. اصلاح آرام، ذرات خاک را در مناطق عمیق تر برداشت خواهد کرد.

نکته: اگر موهای ابرویی با برس نرم دارید، این یک ابزار فوق‌العاده دیگر برای تمیز کردن طلا و جواهر است. هر برسی که موهای سفت داشته باشد، می‌تواند طلا را خراش دهد.

تمیز کردن طلا و جواهر

مرحله چهارم: شستشو و خشک کردن

پس از خیساندن، طلا و جواهرات را با آب ساده شستشو داده و از پارچه نرم پنبه‌ای برای خشک کردن آن استفاده کنید. از کاغذ دستمال استفاده نکنید زیرا الیاف آن می‌تواند سطح را خراش بزند، به ویژه در طلای با عیار بالاتر.

اصولی ترین راه تمیز کردن طلا

نکته: اگر به طور اتفاقی از پاک کننده نقره یا دیگر محلول‌های تمیزکننده استفاده کرده‌اید که باعث کاهش درخشندگی طلا و جواهرات شده است، محلول مایع ظرفشویی و آب گرم را مخلوط کنید و جواهر را در آن غوطه‌ور کنید. پنج دقیقه صبر کنید و با استفاده از یک پارچه نرم پنبه‌ای، لایه را پاک کنید. جواهر را به محلول تمیزکننده برگردانید و به مدت 15 دقیقه دیگر خیسانید، سپس طبق معمول شستشو و خشک کنید.

نکاتی برای حفظ طولانی‌تر تمیزی طلا و جواهرات

 • طلا و جواهرات را هنگام شستن دست‌ها یا استحمام بردارید تا جلبک‌های صابونی روی سطح آن ایجاد نشود.
 • قبل از ورود به وان حمام، استخر یا ساحل، تمامی جواهرات را بردارید. مواد شیمیایی قوی مانند کلر، اسیدها، گوگرد و نمک می‌توانند طلا را آسیب برسانند یا رنگ آن را تغییر دهند، به ویژه در قطعاتی با عیار کمتر از 24.کلر می‌تواند ساختار طلا و جواهرات را ضعیف کرده و در نهایت منجر به شکستن آن شود.
 • از قرار دادن طلا و جواهرات در تماس با اسپری مو، آرایش، لوسیون‌های دارویی و کرم‌ها خودداری کنید.
 • طلا و جواهرات را به دقت در بخش‌های جداگانه از جعبه جواهراتی با روکش پارچه جهت جلوگیری از خراش خوردن یکدیگر و کاهش درخشندگی آن‌ها نگهداری کنید.
 • از استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن طلا و جواهر خودداری کنید. می‌توانید از آن استفاده کنید، اما این یک ماده شیمیایی قوی و تحریک‌کننده است. برخی از افراد از آن برای تمیز کردن عمیق جواهرات استفاده می‌کنند، اما با احتیاط عمل کنید. در صورت استفاده بیش از حد، ممکن است باعث ساییدگی طلا شود. همچنین، آمونیا ممکن است برای سایر انواع جواهرات مانند پلاتین یا مروارید ایمن نباشد، بنابراین هنگام استفاده از آن مراقب باشید.

سوالات و پاسخ‌ها درباره روش صحیح تمیز کردن طلا و جواهر:

 1. – آیا می‌توانم از خمیر دندان یا محلول‌های تمیزکننده فلزی برای تمیز کردن طلا و جواهر استفاده کنم؟
  – خیر، استفاده از خمیر دندان، سودا و محلول‌های تمیزکننده فلزی تجاری بر روی طلا توصیه نمی‌شود. این مواد ممکن است سطح طلا را خراش دهند و آسیب برسانند.
 2. – آیا می‌توانم از سفید کننده برای تمیز کردن طلا و جواهر استفاده کنم؟
  – خیر، سفید کننده با طلا واکنش دارد و ممکن است آلیاژهای طلا را می‌خورد. بنابراین، توصیه می‌شود از سفید کننده برای تمیز کردن طلا و جواهر استفاده نکنید.
 3. – چه زمانی باید طلا و جواهرات را تمیز کنم؟
  – زمان تمیز کردن طلا و جواهرات به میزان استفاده آنها بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، توصیه می‌شود طلا و جواهرات را هر چند وقت یکبار تمیز کنید تا درخشندگی آنها حفظ شود.
 4. – آیا عیار طلا بر تمیز کردن آن تأثیر دارد؟
  – بله، طلا با عیار پایین‌تر که شامل غلظت بیشتری از آلیاژها است، اگر به سطوح بیش از حدی از مواد شیمیایی مانند کلر، الکل، اسیدها و ترکیبات گوگردی اشعه کند، زنگ زده خواهد شد. بنابراین، در تمیز کردن طلا با عیار پایین‌تر باید مواظب بود و از مواد مناسب استفاده کرد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله، روش صحیح تمیزکردن و براق کردن جواهرات طلا را آموزش دادیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشند و با رعایت این نکات، جواهرات طلای خود را همیشه درخشان و زیبا نگه دارید. اگر به خرید طلاهای جدید و مدل‌های منحصر به فرد علاقه‌مندید، می‌توانید به فروشگاه آنلاین ما در لینک زیر مراجعه کنید.

منبع: thespruce

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی