قیمت روز طلا:
۳,۳۹۰,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۹۰,۰۰۰

یکی از متداول‌ترین مشکلات برای افرادی که از زیورآلات استفاده می‌کنند حساسیت پوستی به زیورآلات می‌باشد. آلرژی به زیورآلات ممکن است که به صورت تورم، قرمزی همراه با خارش و در برخی موارد بدون خارش ایجاد شود. حساسیت پوستی به جواهرات و زیورآلات ممکن است در گوشواره، گردنبند، انگشتر و دستبند نمود پیدا کند. با ما همراه شوید تا این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.

علایم حساسیت پوستی به زیورآلات چیست؟

شایع‌ترین علائم آلرژی پوستی به زیورآلات شامل بروز واکنش‌های حساسیت زا بر روی پوست بدن افراد می‌باشد. در این موقعیت پوست دچار خشکی، قرمزی و التهاب می‌شود. در برخی موارد این علائم شدیدتر بوده و منجر به بروز تاول و کهیر بر روی پوست بدن افراد می‌شود. در صورتی که به حساسیت به زیورآلات توجه ای نشود امکان دارد که پوست به شکل ضخیم و تیره رنگ در بیاید و در بلند مدت دچار درماتیت مزمن شود.

آلرژی پوستی به زیورآلات

آلرژی پوستی به زیورآلات در کدام بخش‌های بدن بیشتر مشاهده می‌شود؟

حساسیت به زیورآلات معمولاً در قسمت‌هایی از بدن که با جواهرات و زیورآلات در تماس هستند مشاهده می‌شود. این مناطق شامل لاله گوش، مچ پا و دست، انگشت‌ها، گردن می‌شود. این مناطق از بدن اغلب با بیشتر از دیگر نقاط با زیورآلات در تماس هستند.

چه افرادی بیشتر از سایرین به حساسیت به زیورآلات دچار می‌شوند؟

ایجاد آلرژی پوستی به زیورآلات و ابتلا به درماتیت تماسی را در زنان و مردان با سنین مختلف می‌توانید مشاهده کنید؛ اما به این علت که خانم‌ها بیشتر از آقایان از زیورآلات استفاده می‌کنند درصد ابتلا آن‌ها به این بیماری پوستی بیشتر است.

دلیل اصلی حساسیت به زیورآلات چیست؟

در صورتی که شما از زیورآلاتی استفاده می‌کنید که جنس آن از طلای 24 عیار می‌باشد به این دلیل که جنس زیورآلات با این ویژگی از خلوص بالایی برخوردار است خیالتان از بابت آلرژی آسوده باشد. این نوع از جواهرات از خلوص بالایی برخوردار هستند و همه بخش‌های زیورآلات مورد نظر از طلای خالص ساخته شده است.

حساسیت به انگشتر طلا

فقط امکان دارد در ساختار آن یک درصد از فلزات دیگر استفاده شده باشد. همانطور که می دانید طلا جزو فلزات بسیار سخت به شمار می‌رود به این ترتیب در هنگام ساخت زیورآلات طلا با عیار 18 درصد لازم است که 75 درصد آن را طلا و 25 درصد باقی مانده از فلزات دیگر باشد. متداول‌ترین فلزاتی که در این زمینه به استفاده می‌شود نیکل، مس و نقره می‌باشد.

بنابراین با احتمال وجود این فلزات در زیورآلات افرادی که سابقه‌ی آلرژی پوستی به زیورآلات را دارند باید از طلای 24 عیار یا جواهراتی که با ترکیب نقره، استیل و پلاتین ساخته شده‌اند را استفاده کنند تا درصد ابتلا به حساسیت به زیورآلات را کاهش دهند.

در صورتی که فرد حساسیت پوستی به زیورآلات داشته باشد سیستم دفاعی بدن او در تماس پوست با فلزات آن‌ها را به عنوان یون‌های بیگانه تلقی کرده و برای دفاع از پوست آنتی بادی‌هایی را ترشح می‌کند که منجر به واکنش‌های پوستی می‌شوند.

حساسیت به زیورآلات را چگونه تشخیص دهیم؟

افرادی که در زمان استفاده از زیورآلات یکی از علایمی را که در بالا به آن اشاره کردیم داشته باشند باید به پزشکان متخصص پوست یا آلرژی ایمونولوژی مراجعه کنند. پزشک مورد نظر پس از شنیدن شرح مشکل شما با کمک آزمایش‌های خونی و پوستی مشکل را تشخیص داده و نوع آن را مشخص می‌نماید. با کمک این آزمایشات پزشکان امکان دارند که آنتی بادی‌های موجود در خون فرد را تشخیص بدهند تا شکل دقیق نوع ماده آلرژی زا یا محرک را معین کنند.

روش‌های درمانی آلرژی پوستی به زیورآلات چیست؟

حال این سؤال پیش خواهد آمد که پس از تشخیص حساسیت به زیورآلات این بیماری را چگونه درمان کنیم؟ مسلماً پس از اینکه پزشک نوع حساسیت پوستی را مشخص کرد زمان آن رسیده است که به درمان آلرژی بپردازد. برای درمان آلرژی به زیورآلات درمان‌های خاصی وجود دارد.

حساسیت به طلا

رایج‌ترین نوع درمان برای آلرژی به زیورآلات درمان دارویی می‌باشد. در این شیوه برای درمان حساسیت به زیورآلات از داروهای خوراکی مانند داروهای آنتی بیوتیک، سیتریزین، آنتی هیستامین، پرومتازین استفاده می‌کنند. در برخی موارد درمان آلرژی پوستی به زیورآلات به وسیله استفاده از داروهای موضعی انجام می‌گیرد. این داروها شامل: پماد کلوبتازول، پماد لیدوکائین، پماد منتول، پماد بتامتازون و… می‌باشد. این شیوه‌ی درمانی می‌تواند در درمان بیماری‌های ناشی از حساسیت پوستی به زیورآلات بسیار مؤثر باشد.

البته نکته‌ی قابل توجه این است که این داروها را با مراجعه و تجویز پزشک استفاده کنید. در صورتی که نوع حساسیت شما مشخص نشده باشد مصرف یک دارو می‌تواند زیان آور باشد.

راهکار­های درمانی برای حساسیت به زیورآلات

 کارشناسان پوست توصیه می­کنند در هنگام استفاده از زیورآلات افرادی که مشکوک به بروز علائم واکنش ­زا به زیورآلات هستند می‌توانند برای رفع مشکلات ناشی از حساسیت موارد ذیل را رعایت نمایند.

  • پوست خود را خشک کنید: زمانی که قصد دارید از زیورآلات استفاده کنید بهتر است تمام مناطقی که با این اشیاء در تماس هستند را خشک کنید. به این ترتیب باعث بروز واکنش‌های پوستی نخواهید شد.
  • مرطوب ­کننده را فراموش نکنید: پیش از آنکه هر نوع زیورآلاتی را استفاده کنید بهتر است یک لایه کرم مرطوب کننده به منطقه‌ی مورد نظر بمالید. این لایه کرم مانند یک محافظ از تماس زیورآلات با پوست شما جلوگیری خواهد کرد.
  • از لاک ناخن استفاده کنید: می‌توانید برای از بین بردن آلرژی پوستی به زیورآلات از لاک ناخن استفاده کنید. قسمت‌هایی از گیره­های گردنبند، گوشواره‌ها و دستبند­ها را با لاک ناخن بپوشانید. در صورتی که با این روش هم حساسیت پوستی شما برطرف نشد بهتر است است که از پوشیدن زیورآلات طرف نظر کنید.
  • استفاده از هایپوآلرژیک: بعضی از سازندگان جواهر و زیورآلات که معمولاً از اعتبار بالایی برخوردار هستند بر روی محصولات خود عبارت Hypo-allergenic درج کرده‌اند که این عبارت به معنای محصولات کم آلرژی می‌باشند. این نوع از جواهرات به طور معمول حساسیت در پوست ایجاد نمی‌کنند.

حساسیت پوستی به زیورآلات

برخی از افراد زیورآلات قدیمی دارند که به آن­ها علاقه زیادی دارند توصیه می‌شود این افراد پیش از استفاده از زیورآلات مورد نظر آن‌ها را نزد سازندگان این نوع محصولات ببرند و از آن­ها درخواست کنند که یک لایه محافظ بر روی این جواهرات بکشند. گالری لیلیوم با سابقه‌ای درخشان شما را در این امر یاری خواهد کرد این گالری با بهره­ مندی از کارشناسان متخصص فارغ التحصیل از انگلستان می‌تواند شما را در ارتباط با رفع مشکلات آلرژی به زیورآلات یاری کند. برخی از زیورآلات علی الخصوص زیورآلات بدلی در طول زمان لایه­ی محافظ خود را از دست می‌دهند و همین امر باعث بروز حساسیت‌های پوستی می‌شود.

برخی از افراد امکان دارد به زیورآلات خودشان که از طلا است حساسیت نشان دهند نگران نباشید. برای حل این مشکل نیز راه ­­حل‌هایی وجود دارد.

ممکن است شما جزو آن دسته از افراد باشید که از زیورآلات غیر طلا خوشتان بیاید؛ بنابراین می‌توانید از زیورآلات نقره کمک بگیرید. فراموش نکنید که گیره گوشواره‌ها، سنجاق گردنبند­ها بسیار حساسیت ­زا باشند. اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که نسبت به زیورآلات نقره و استیل هم واکنش نشان می­دهید باید به قفل یا گیره جواهرات نیز دقت کنید. در صورتی که این بخش از زیورآلات از نیکل بود می­توانید آن‌ها را با بندها یا گیره­های استیل آن­ها را تعویض کنید.

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی