قیمت روز طلا:
۳,۳۹۸,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۹۸,۰۰۰

بعد از الماس، یاقوت کبود با دوام‌ترین عنصر روی کره زمین است. این ویژگی در کناری زیبایی خیره کننده این سنگ آبی رنگ، باعث شده تا یاقوت کبود اصل به عنوان یکی از بهترین سنگ‌های زینتی برای تزئین جواهرات به کار رود. در این مطلب مشخصات یاقوت کبود اصل و راه‌های تشخیص یاقوت کبود تقلبی از اصلی را مرور کرده‌ایم.

یاقوت کبود چیست؟

در کنار الماس، یاقوت سرخ و زمرد، یاقوت کبود یکی از چهار ارزشمندترین سنگ‌های زینتی است که به شکل طبیعی در کره زمین وجود دارند و از معادن استخراج می‌شوند. یاقوت کبود همچنین یکی از سخت‌ترین سنگ‌های موجود در جهان نیز هست که باعث می‌شود مانند الماس، دوام و ماندگاری ابدی داشته باشد و کیفیت خود را در طول زمان از دست ندهد.

سنجش کیفیت یاقوت کبود اصل

برای سنجش کیفیت یاقوت کبود، اولین ویژگی که به آن توجه می‌شود رنگ آن است. این که یک سنگ یاقوت کبود چه رنگی است تا چه حد کمرنگ یا پررنگ است و همچنین به غیر از رنگ آبی چه رنگ‌ دیگری را بازتاب می‌دهد برای ارزش گذاری سنگ در اولویت قرار دارند؛ به عبارت دیگر، خواص رنگی سنگ یاقوت کبود از سایر مشخصات سنگ مثل شفافیت، قیراط و نوع تراش سنگ مهم‌تر هستند.

تفاوت یاقوت اصلی با تقلبی

بعد از رنگ، نوع تراش سنگ دومین عاملی است که در سنجش کیفیت یاقوت کبود به آن توجه می‌شود. چرا که نوع تراش به شکل مستقیم در رنگ و درخشش سنگ یاقوت مؤثر است. در نتیجه، قسمت مرکزی سنگ یاقوت باید به شکلی تراش خورده باشد که به خوبی رنگ و نور را بازتاب دهد.

اگر این قسمت از سنگ تاریک باشد و نور و رنگ را بازتاب ندهد، به آن پنجره می‌گویند. هر چقدر که پنجره یک سنگ یاقوت بزرگ‌تر باشد، ارزش آن سنگ نیز کمتر خواهد بود. از طرف دیگر سنگ‌های یاقوت بدون پنجره که می‌توانند نور و رنگ را به شکل کامل بازتاب دهند، قیمت بیشتری دارند.

در نهایت از نظر اندازه، هر چقدر که یک سنگ یاقوت کبود بزرگ‌تر باشد، به احتمال زیاد از کیفیت کمتری برخوردار است. سنگ‌های یاقوت کبودی که هم ابعاد بزرگی داشته باشند و هم مشخصات یاقوت کبود اصل را در بالاترین کیفیت ارائه دهند، بسیار نادر هستند و در نتیجه قیمت آنها نیز فوق‌العاده بالا است.

راه‌های تشخیص تفاوت یاقوت اصلی با تقلبی

از آنجایی که یاقوت کبود اصل یکی از گران‌ قیمت‌ترین سنگ‌های تزئینی است، طبیعی است که تشخیص اصالت یک سنگ یاقوت از اهمیت بالایی برخوردار باشد. خبر خوب این است که راه‌های ساده‌ای وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا بدون هیچ گونه ابزار و یا دانش سنگ شناسی، تفاوت یاقوت اصلی با تقلبی را تشخیص دهید. در اینجا این راهکارها را مرور می‌کنیم:

به دنبال نواقص سنگ بگردید

اولین قدم در تأیید اصالت یک سنگ یاقوت کبود، این است که با دقت به دنبال هر گونه نقص یا عدم تقارن در سطح سنگ بگردید. برای آن که مطمئن شوید سنگی که در دست دارید اصل است، از یک ذره بین استفاده کنید و سطح آن را از نزدیک بررسی کنید. اگر سنگ شما یک سنگ یاقوت کبود طبیعی باشد، حتماً روی آن آثاری از عدم تقارن و بی نظمی می‌بینید که یکی از مشخصات یاقوت کبود اصل می‌باشد.

جواهر با یاقوت کبود اصل

این نواقص می‌توانند به شکل ترک خوردگی یا شکستگی‌های جزئی، سوراخ‌های ریز، بی رنگ بودن محدوده‌ای و یا عدم تقارن در بافت سنگ باشند. سنگ‌های یاقوتی که هیچ گونه نقص و اشکالی ندارند، به احتمال زیاد در آزمایشگاه تولید شده‌ و اصل نیستند. البته بعضی از سنگ‌های یاقوت کبود اصل نیز وجود دارند که در نگاه اول کاملاً بی نقص به نظر می‌رسند و به همین دلیل توصیه می‌شود تا حتماً از یک ذره بین 10x برای بررسی دقیق‌تر استفاده کنید.

تست تنفس برای تشخیص یاقوت کبود تقلبی

یکی از راه‌های جالب برای تشخیص سنگ یاقوت کبود اصل یا جواهر با یاقوت کبود اصل، این است که بازدم خود را به سمت سنگ یاقوت بگیرید و به اصطلاح آن را «ها کنید». بر اثر گرمای نفس شما، سنگ یاقوت کمی کدر می‌شود. در سنگ‌های یاقوت کبود اصلی، بین دو تا سه ثانیه طول می‌کشد تا اثر بازدم شما به شکل کامل از روی سنگ پاک شود؛ اما اگر سنگ تقلبی و آزمایشگاهی باشد، اثر تنفس شما تا حدود پنج ثانیه روی سنگ می‌ماند و سپس پاک می‌شود.

مطمئن شوید حبابی وجود ندارد

راه بعدی برای تشخیص تفاوت یاقوت اصلی با تقلبی، شناسایی حباب هوا در ساختار سنگ است. حباب هوا یکی از عواقب تولید سنگ مصنوعی با استفاده از شیشه در محیط آزمایشگاهی است. سنگ یاقوت کبود مورد نظر را از همه زوایا بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ حباب هوایی در آن وجود ندارد.

مشخصات یاقوت کبود اصل

تست خراشیدن برای تشخیص یاقوت کبود تقلبی

این روش وقتی کاربرد دارد که شما دو سنگ یاقوت کبود داشته باشید و مطمئن باشید که یکی از آن‌ها کاملاً طبیعی و اصل است. سپس شما می‌توانید سنگی را که از اصالت آن مطمئن هستید،‌ روی سنگی که می‌خواهید آن را تست کنید بکشید. اگر بر اثر این کشیدن، سنگ دوم دچار خراشیدگی شد، پس می‌توانید مطمئن باشید که آن سنگ یاقوت کبود اصل نیست و از ارزش کمتری برخوردار است. چرا که اگر هر دو سنگ یاقوت کبود اصل باشند، از آنجایی که میزان سختی آنها برابر است، نمی‌توانند روی یکدیگر خط و خش بیندازند.

بازتاب نور را بررسی کنید

همانطور که اشاره شد، رنگ یاقوت کبود مهم‌ترین عامل در سنجش کیفیت آن است. همچنین به کمک رنگ، می‌توانید یک سنگ یاقوت کبود اصل را از سنگ یاقوت آزمایشگاهی و تقلبی تشخیص دهید. برای این کار، سنگ یاقوت را در یک اتاق کاملاً تاریک برده و با چراغ قوه به آن نور بتابانید.

اگر سنگ یاقوت اصل باشد، رنگ بازتاب نور دقیقاً مشابه با رنگ خود یاقوت خواهد بود؛ اما اگر سنگ یاقوت آزمایشگاهی باشد (که معمولاً از جنس شیشه ساخته می‌شوند)، شما شاهد بازتاب نور به رنگ‌های مختلف خواهید بود که نشانه تقلبی بودن سنگ است.

تشخیص یاقوت کبود تقلبی

یاقوت کبود خود را تأیید اصالت کنید

اگر می‌خواهید به شکل قطعی مطمئن شوید که یک سنگ یاقوت کبود اصل است یا نه بهترین راه این است که آن را به یک متخصص سنگ شناسی بدهید تا با استفاده از ابزار و امکانات تخصصی، اصالت سنگ را تأیید کند و گواهی تأیید اصالت آن را صادر نماید.

سفارش جواهر با یاقوت کبود اصل

یاقوت کبود اصل یکی از زیباترین سنگ‌های تزئینی است که می‌تواند هر زیور آلات و جواهری را به یک اثر خیره کننده تبدیل کند. اگر می‌خواهید جواهر با یاقوت کبود اصل را با طرح دلخواه خود سفارش دهید، می‌توانید همین حالا با کارشناسان گالری لیلیوم تماس گرفته و از روند ثبت سفارش طلا و جواهر با طرح دلخواه آگاه شوید.

حتی اگر یک سنگ یاقوت کبود قدیمی دارید که می‌خواهید آن را روی یک جواهر جدید نصب کنید، می‌توانید از خدمات گالری لیلیوم در زمینه طراحی و تولید طلا و جواهرات با طرح دلخواه استفاده کرده و سنگ یاقوت کبود خود را روی هر نوع از جواهری که می‌خواهید به کار بگیرید.

همچنین لازم به ذکر است که در گالری لیلیوم شما می‌توانید انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را همراه با شناسنامه و گواهی تأیید اصالت رسمی و معتبر خریداری کرده و برای تزئین جواهرات دلخواه خود از آنها استفاده نمایید. این سنگ‌ها از نظر طرح، تراش، رنگ، ابعاد و وزن دارای تنوع بسیار بالایی هستند تا هر سلیقه‌ای بتواند جواهر مورد نظر خود را با تزئینات دلخواه از گالری لیلیوم تهیه کند.

3.7/5 - (22 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی