قیمت روز طلا:
۳,۳۹۹,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۹۹,۰۰۰

سنگ قیمتی توپاز یکی از سنگ‌ها و جواهرات قیمتی است که در صنعت طلا و جواهرسازی به وفور از آن استفاده می‌شود. در صورتی که در جواهرات خود سنگ توپاز را دارید، نیاز است تا دید کاملی در مورد نحوه نگهداری از آن داشته باشید و از این طریق به صورت درست و اصولی از این سنگ استفاده کنید. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم که سنگ توپاز چیست و برای استفاده و نگهداری از این سنگ باید به چه نکاتی توجه داشت.

سنگ توپاز چیست؟

اگر بخواهیم به این سؤال بسیار مهم پاسخ دهیم که سنگ توپاز چیست باید گفت که معنی توپاز یعنی آتش و سنگ توپاز که معمولاً با رنگ آبی شناخته می‌شود، یکی از سنگ‌های زیبا و بسیار مقاوم است. سختی بالا این سنگ باعث شده تا در صنعت جواهرسازی به وفور از آن استفاده شود.

با وجود این که محبوب‌ترین رنگ سنگ توپاز رنگ آبی آن است، اما شما می‌توانید این سنگ را در رنگ‌های دیگری نظیر شیری، زرد و یا طلایی خریداری کنید. این سنگ مخصوص متولدین آبان است و به عنوان سنگ این ماه نیز شناخته می‌شود.

ویژگی سنگ توپاز

کاربرد و ویژگی سنگ توپاز

اگر بخواهیم نگاهی به کاربرد توپاز انداخته و در مورد آن صحبت کنیم باید گفت که از این سنگ به وفور برای ساخت انواع زیورآلات استفاده می‌شود. امروزه در گردنبندها، انگشترها، دستبندها و حتی گوشواره‌ از این سنگ استفاده می‌شود.

با وجود این که این سنگ جز سنگ‌های محکم به حساب می‌آید اما توپاز آنقدرها مقاوم نیست که بتواند در برابر ضربه‌های سخت دوام بیاورد. به همین خاطر است که برای ساخت زیورآلات و استفاده از این نوع سنگ، نیاز است تا این نوع سنگ بر روی پایه‌هایی محکم با محافظت خوب و بالا نصب شود.

اصول نگهداری و مراقبت از سنگ توپاز

در صورتی که اقدام به خرید جواهراتی با سنگ قیمتی توپاز بر روی آن کنید، نیاز است تا در مورد اصول نگهداری و مراقبت از سنگ توپاز تحقیقات کاملی داشته باشید.

به منظور بررسی این مسئله باید گفت که ویژگی سنگ توپاز به نحوی است که در برابر تغییرات ناگهانی دمایی یا حرارت بسیار بالا بسیار شکننده است. همچنین رنگ توپاز به شکلی است که در برابر نور همواره ثابت بوده و از بین نمی‌رود. البته این مسئله به آن معنا نیست که بتوانید سنگ توپاز را به طور دائم زیر نور مستقیم خورشید و گرما قرار دهید چرا که ممکن است در طولانی مدت رنگ این سنگ تغییر کرده و از زرد به قهوه‌ای، قهوه ای-قرمز یا قهوه‌ای تیره و سوخته بدل شود.

سنگ توپاز

همچنین به منظور قرار دادن این سنگ بر روی جواهرات، یک لایه پوشش بدون رنگ میکروسکوپی از اکسید فلزی را بر روی این سنگ می‌کشند. وجود این لایه پوششی باعث می‌شود تا از شکستن این سنگ جلوگیری شود. البته این پوشش تنها در برابر استفاده روزانه مقاومت دارد و اگر در شرایطی مثل دمای زیاد یا در تماس با مواد سخت به راحتی این پوشش نیز می‌شکند و سنگ را با مشکل مواجه می‌کند.

همچنین یکی دیگر از نکات مهمی که باید بدانید این است که مقاومت توپاز در برابر مواد شیمیایی بسیار زیاد است و با خیال راحت می‌توانید از این سنگ در چنین شرایطی استفاده کنید. از سوی دیگر پیشنهاد می‌شود که به منظور مراقبت از سنگ توپاز در زمان دوش گرفتن و حمام کردن حتماً آن را دربیاورید. پیشنهاد می‌شود که برای افزایش سلامت و جلوگیری از تغییر رنگ این قطعه آن را از مواد شوینده مثل شامپو دور نگه دارید.

پیشنهاد ما این است که سنگ را همواره در داخل دستمال مخصوص جواهرات قرار دهید و درون کیسه یا جعبه جداگانه بگذارید تا این سنگ در محیطی خشک و به دور از رطوبت قرار بگیرد.

روش‌های تمیز کردن توپاز

افرادی که جواهراتی با سنگ توپاز دارند باید همواره این سنگ را تمیز نگه دارند. این مسئله به زیبایی سنگ و جواهرات کمک می‌کند و به همین دلیل لازم است تا توجه بسیار زیادی به اصول تمیز نگه داشتن این سنگ داشته باشید. اگر زیورآلاتی با سنگ توپاز دارید به هیچ عنوان نباید برای تمیز کردن سنگ به سراغ بخار یا دستگاه‌های اولتراسوند بروید. در صورتی که از این دستگاه‌ها استفاده کنید، این مسئله باعث می‌شود تا درخشش سنگ گرفته شده و تصویر آن مات شود.

کریستال سنگ توپاز

بهترین تکنیکی که برای تمیز کردن سنگ توپاز می‌توانید از آن استفاده کنید کمک گرفتن از محلول آب ولرم و پودر صابون است. همچنین پیشنهاد می‌شود که به منظور حفظ درخشش توپاز حتماً آن را با پارچه نخی یا حوله نرم خشک کنید. کمک گرفتن از این روش و تکنیک باعث می‌شود تا لکه‌های آب اثری بر روی سنگ قیمتی توپاز باقی نماند.

لازم به ذکر است که با وجود مقاومت عالی و ویژگی سنگ توپاز در برابر مواد شیمیایی دارد باز هم پیشنهاد می‌شود که این سنگ را در معرض مواد شیمیایی، اسیدها، لوسیون ها، عطرها و تمیز کننده‌ها قرار ندهید.

از سوی دیگر اگر برای تمیز کردن سنگ توپاز به سراغ مواد اشتباه آمدید، نیاز است تا بلافاصله این قطعه را درون محلول آب و صابون قرار دهید، سپس آن را آبکشی کرده و با حوله نرم این سنگ را خشک کنید. همچنین در صورتی که چربی و آلودگی بر روی سطح توپاز قرار گرفته است، نیاز است تا آن را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون محلول آب و صابون ملایم قرار دهید. سپس لازم است تا سنگ را آبکشی و آن را با استفاده از دستمال بدون پرز و نرم خشک کنید.

سنگ قیمتی توپاز

از سوی دیگر زیورآلاتی که دارای سنگ توپاز هستند را نیز باید با آب ولرم و صابون شستشو دهید. به هر میزانی که توپاز در برابر مواد شیمیایی مقاوم است اما طلا مورد استفاده برای ساخت زیورآلات در برخورد با این دسته از مواد آسیب پذیر هستند. از مهم‌ترین نکاتی که برای تمیز کردن زیورآلات با سنگ توپاز باید به آن توجه داشته باشید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. زیورآلات خود را در داخل یک کاسه با مقداری پودر صابون قرار دهید و آن را با آب ولرم مخلوط کنید.
  2. زیورآلات خود را نیم ساعت داخل محلول آب و صابون بگذارید و صبور باشید تا آلودگی‌ها به خوبی حل شوند.
  3. بعد از نیم ساعت باید طلا را از محلول آب و صابون خارج کنید و سپس با استفاده از یک مسواک نرم آن را برس کنید.
  4. هنگام تمیز کردن پایه جواهر باید مراقب چنگک‌ها باشید تا در زمان برس زدن آسیبی به این بخش‌ها نزنید.
  5. اطراف نگین و پایه آن را بسیار آرام و با ملایمت برس کنید تا خراشی بر روی سنگ ایجاد نیفتد.
  6. پس از تمیز کردن قسمت‌های طلا و سنگ، لازم است تا زیورآلات خود را برای ده دقیقه در کاسه آب ولرم بگذارید تا محلول آب و صابون از روی طلا به خوبی پاک شوند. سپس باید مسواکی که از آن استفاده کردید را شسته و قسمت‌هایی را با مسواک برس بزنید که صابون بر روی آن باقی مانده تا این بخش‌ها نیز به خوبی شسته شوند.
  7. در انتها نیز باید طلا را با دستمال مخصوص جواهر، دستمال نخی یا حوله‌ای نرم خشک و آبکشی کنید.

استفاده از سنگ توپاز برای طراحی سفارشی طلا

در صورتی که قصد دارید تا از سنگ توپاز در طلا و جواهرات خود استفاده کنید، می‌توانید از طریق مجموعه لیلیوم گالری اقدام به سفارش طلا کنید. شما می‌توانید فرآیند طراحی طلا و جواهرات خود را به تیم متخصص این مجموعه بسپارید و از آن‌ها بخواهید تا از سنگ توپاز برای ساخت زیورآلات استفاده کنند.

حرف آخر

بی شک یکی از زیباترین سنگ‌هایی که در جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، سنگ توپاز است. امروزه از سنگ توپاز به وفور استفاده می‌شود و به همین دلیل نیاز است تا نحوه نگهداری درست و اصولی از سنگ توپاز را یاد بگیرید. در صورتی که جواهرات و زیورآلاتی دارید که بر روی آن سنگ توپاز قرار دارد، نیاز است تا از تکنیک‌ها و روش‌های گفته شده استفاده کنید تا از این طریق بتوانید به زیبایی این سنگ کمک کنید و طول عمر آن را نیز افزایش فوق العاده‌ای دهید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی