قیمت روز طلا:
۳,۵۵۵,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۵۵۵,۰۰۰

طلا معجزه آساترین عنصری است که می‌توانید در طبیعت ببینید. از نظر جرم 6 برابر آهن و 18 برابر از آب سنگین‌تر است. بنابراین، نرم بودن این فلز آن را ارزشمند کرده است. پس چه راهی برای تشخیص طلای اصل از بدل وجود دارد؟ جواهرسازان برای تشخیص طلا از بدل مشکلی ندارند. با این حال، شما باید روش‌هایی را برای تشخیص طلای واقعی امتحان کنید. در این مطلب لیلیوم گالری به شما کمک می‌کند که با ۱۲ روش تأیید شده بتوانید قبل و یا بعد از خرید طلا از اصالت آن اطمینان یابید.

این ۱۲ روش بسته به نوع عیار طلایی که دارید متفاوت است. در حالی که طلای 24 عیار خالص است، طلای 14 عیار با برخی عناصر ترکیب شده است. طلای سفید بهترین مثال برای این موضوع است. رنگ طلایی آن نزدیک به سفید است زیرا محتوای نقره بالایی دارد. بسته به نسبت مسی که با آن مخلوط می‌شود، حتی می‌تواند قرمز رنگ باشد. اکنون چند روش در مورد چگونگی شناخت طلا را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

نحوه تشخیص طلای اصل از بدل

در ابتدا قبل از آشنایی با ۱۲ روش تشخیص طلای اصل از بدل باید بگوییم که نمی‌توان برخی از روش‌ها را در خانه امتحان کرد. همه این روش‌ها فقط برای افزایش اطلاعات به اشتراک گذاشته می‌شوند. مواد شیمیایی مانند اسید و اسید نیتریک اغلب توسط تکنسین آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. اگر آن را در خانه امتحان کنید، ممکن است باعث مسمومیت شود. می‌توانید روشی را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

1.  تست طلا ورق سرامیک

ساده‌ترین روش برای تشخیص طلای واقعی این است که طلا را روی یک سطح سرامیکی بدون خاک رس بمالید. اگر لکه سیاهی روی سطح سرامیک ظاهر شود، می‌توانید از تقلبی بودن طلا مطمئن باشید. برای سرامیک‌های بدون لعاب می‌توانید از بشقاب‌هایی که در خانه دارید نیز استفاده کنید.

تشخیص طلا از بدل

2.  تست طلا با آهنربا

طلا به دلیل ساختاری که دارد با آهنربا جذب نمی‌شود. این ساده‌ترین آزمایشی است که می‌توانید امتحان کنید. اما مطمئن باشید که بیشتر جواهرات بدلی مانند طلا خاصیت مغناطیسی ندارند. هرچند مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد. با استفاده از این روش می‌توانید از طلا بودن جواهراتی مانند گردنبند، دستبند و انگشتر اطمینان یابید.

3.  تست طلا با آب

این یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کسانی است که می گویند روش تشخیص طلای اصل از بدل سخت است. در ابتدای مطلب به این موضوع اشاره کردیم که طلا 18 برابر سنگین‌تر از آب است. ظرفی با طول عمودی زیاد یعنی استوانه‌ای شکل را با آب پر کنید. طول این ظرف می‌تواند تا 40 سانتی متر باشد.

یک توده آهنی را که حجم آن به اندازه طلای دست شماست، در آب بیندازید. طلای واقعی به سرعت سنگ به کف ظرف می‌خورد. مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا آهن به پایین فرو رود. اگر طلای دست شما تقلبی باشد، پس از کمی شناور بودن مطمئن باشید که به ته آب فرو می‌رود.

4.  تست طلا با رژلب

شاید تا به حال نام این روش تست را در هیچ کجا نشنیده باشید. با این حال، این یک روش شناخته شده در خارج از کشور است. رژلب مایع را روی دست خود بمالید. سپس روی ناحیه‌ای که رژلب زده‌اید با طلای خود یک خط کوچک بکشید.

اگر طلای دست شما تقلبی باشد، سیاهی در این ناحیه شروع به شکل گیری می‌کند. سیاهی پوست در افرادی که کمبود آهن در بدن دارند، بیشتر نمایان می‌شود. آهن در ناحیه‌ای که طلای تقلبی مالیده می‌شود، شروع به تیره شدن می‌کند و یک خط سیاه تشکیل می‌دهد.

تست طلا با نشانه حک شده

5.  تست صدای طلا

باز هم تستی که به شما در تشخیص طلای اصل از بدل کمک می‌کند بر اساس وزن آن انجام می‌شود. از آنجایی که طلا 6 برابر سنگین‌تر از آهن معمولی و سنگین‌تر از سایر فلزات است، صدایی که هنگام پرتاب آن روی سطح ایجاد می‌کند متفاوت‌تر خواهد بود. اگر طلا صدایی تک بدهد می‌توانید آن را واقعی بنامید. در فلز پخش صدا وجود دارد. بهترین جواهرسازان می‌توانند این را درک کنند. همانطور که صدای هندوانه تازه با صدای هندوانه کهنه متفاوت است، طلا هم همینطور است.

6.  تست طلا با نشانه حک شده

تقریباً تمام تولیدات طلا باید دارای نشانه‌های مشخصی باشند. “9K، 14K، 18K، 22K و 24K”. برخی از آنها به قدری کوچک هستند که فقط با ذره بین می‌توانید کد طلا را ببینید. این نوشته‌ها را می‌توانید در انتهای گردنبند، داخل دستبند و انگشتر پیدا کنید. البته دور از انتظار نیست که در طلاهای تقلبی هم این نشانه‌ها استفاده نشده باشد. بنابراین، این روش تشخیص طلا از بدل چندان قابل اعتمادی نیست. یعنی با این روش نمی‌توانید تصمیم بگیرید که طلا است.

7.  تست طلا با گاز گرفتن

حتماً از فیلم‌های قدیمی به روش تشخیص طلای اصل از بدل برخورد کرده‌اید. من به شما گفتم که طلا عنصری انعطاف پذیر و نرم است. وقتی طلا را با دندان گاز می‌زنید، اگر رد دندان روی آن باشد، می‌توانید آن را طلا بنامید. زیرا روی فلز معمولی اثری از رد دندان باقی نمی‌ماند. درست کردن رد دندان روی آن با یک گاز کوچک امکان پذیر است.

8.  مالیدن طلا به زمین

یکی از روش‌هایی است که همه در مورد نحوه تشخیص طلا از بدل می‌دانند. طلای تقلبی معمولاً آبکاری می‌شود. حتی در آب طلا غوطه ور می‌شود که ارزان‌تر است. مهم‌ترین ویژگی طلا این است که رنگ خالص زرد روشن دارد. وقتی طلا را روی زمین می‌کشید، به راحتی خراشیده می‌شود یا شکل می‌گیرد. بالاخره یک عنصر نرم است. با این حال، کوچک‌ترین تغییر شکلی در رنگ آن به وجود نمی‌آید. بنابراین اگر ظاهر آن کمی آهنی یا نقره‌ای شود، می‌توانید از تقلبی یا ترکیبی بودن آن مطمئن باشید.

تست با سنگ محک

9.  تغییر شکل و اکسیداسیون طلا

طلا حتی پس از هزاران سال قدمت، همچنان رنگ خود را حفظ می‌کند. تغییر شکل آن در زیر آب یا با هر ماده معدنی امکان پذیر نیست. ممکن است اکسیداسیون رنگ کپک زده مایل به سبز را دیده باشید که در برخی فلزات رخ می‌دهد. یا می‌توانید به سبز شدن باتری فکر کنید. برای طلا، این تغییر شکل غیرممکن است.

این روش را می‌توانید روی عناصری که بیشتر آنتیک و عتیقه به حساب می‌آیند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که طلا همیشه رنگ زرد، روشن و خالص دارد. رنگ طلایی ساده‌ترین روش برای تشخیص طلای اصل از بدل آن است.

10.  تست با سنگ محک

چگونه با سنگ محک طلای واقعی را تشخیص دهیم؟ این روشی است که اغلب توسط جواهرسازان استفاده می‌شود. البته از این روش برای قطعات بزرگ طلا استفاده می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است یک میلی گرم کاهش در گرم طلا ایجاد شود. سنگ محک طلا به صورت خطی اعمال می‌شود.

یک محلول مخصوص روی این خطوط چکانده می‌شود. این محلول حاوی اسید است. اگر طلا جعلی باشد این خط ناپدید می‌شود ولی در طلای خالص اتفاقی نمی‌افتد. خط همانطور که در ابتدا کشیده شده باقی می‌ماند. با این حال، اگر مقدار طلا کم باشد، ضرر جزئی خواهید داشت.

11.  تست طلا با سرکه

سرکه حاوی اسید استیک است. به لطف این اسید می‌توانید سطح برخی از فلزات را تمیز و جلا دهید. همین قانون در مورد طلا نیز صدق می‌کند. لکه‌های روی سطح طلا به راحتی پاک می‌شوند. اما اگر زیر آن روکشی باشد، یعنی روکشی روی فلز، وضعیت تغییر می‌کند.

نحوه تشخیص طلای اصل از بدل

برای تشخیص طلای اصل از بدل به مدت 20 دقیقه، جسمی را که فکر می‌کنید طلاست، در ظرف پر از سرکه قرار دهید. سپس جسم را بردارید و دوباره نگاه کنید. اگر زبری‌های کوچکی مانند سوراخ شدن روی سطح وجود دارد، می‌توانید مطمئن باشید که طلا نیست. البته این هم روش دقیقی برای تشخیص طلای واقعی نیست.

12.  آزمایش اسید نیتریک

اول از همه، در صورت استنشاق اسید نیتریک ممکن است مسموم شوید. برای این کار حتماً اقدامات ایمنی لازم را انجام دهید. عنصری را که فکر می‌کنید طلاست در یک لیوان شیشه‌ای قرار دهید. سپس اسید نیتریک را اضافه کنید. اگر طلای شما تقلبی باشد دود شیری یا سبز رنگ بیرون می‌آید. در عین حال مایع هم این رنگ را به خود می‌گیرد. در تشخیص طلا از بدل با این روش، طلای واقعی به هیچ وجه با اسید نیتریک واکنش نشان نمی‌دهد و موقعیت طبیعی خود را حفظ خواهد کرد.

در نهایت یک تست بی خطر که واقعاً می‌خواهید مطمئن شوید که چقدر طلا در طلای شما وجود دارد، امتحان شده ترین و واقعی‌ترین روش برای یافتن این موضوع این است که آن را به کارشناسان گالری لیلیوم بسپارید تا اصل بودن طلا را برای شما مشخص کنند.

در کارگاه طلاسازی لیلیوم روش‌های گسترده‌ای برای احراز هویت محتوای طلا وجود دارد. در گالری لیلیوم زیورآلات ارائه شده با گارانتی و اصالت کامل عرضه می‌گردد و شما می‌توانید با اطمینان خاطر از اصل بودن طلا خرید خود را ثبت نمایید.

4.4/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی