قیمت روز طلا:
۳,۳۳۰,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۳۰,۰۰۰

الماس همیشه فقط به رنگ روشن در جهان وجود ندارد، بلکه در رنگ‌ها و انواع مختلفی می‌توان آن را یافت. برخی از افراد تصور می‌کنند الماس شکلاتی یا قهوه‌ای فقط در آزمایشگاه به‌صورت مصنوعی تولید می‌شود، درحالی‌که این الماس به‌صورت کاملاً طبیعی و در اثر فشار بسیار زیاد به وجود می‌آید. به‌بیان‌دیگر به علت فشاری که در مدت‌زمان طولانی از سوی زمین به آن وارد می‌شود، بین اتم‌های نیتروژن و اکسیژن موجود در کربن سنگ فاصله ایجاد می‌شود و درنهایت رنگ آن تغییر می‌یابد.

لازم به ذکر است که الماس شکلاتی جزئی از خانواده الماس قهوه‌ای است، اما الماس شکلاتی چیست و چه ارزشی دارد؟ الماس شکلاتی چه کاربردی در طلا و جواهرات دارد؟ برای گرفتن پاسخ سؤالات خود و کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

الماس شکلاتی و آشنایی با انواع آن

الماس شکلاتی یکی از انواع الماس است که به علت فشار زیاد ایجاد می‌شود. به‌طورکلی الماس‌های رنگی بیشتر از الماس‌های بی‌رنگ و شفاف که کمیاب‌ترین هستند، در طبیعت یافت می‌شوند. این سنگ‌های قیمتی در رنگ‌های آبی، سبز، شرابی، ارغوانی و سیاه نیز در طبیعت یافت می‌شوند. رنگ‌هایی مانند کنیاکی، شکلاتی و شامپاینی از سایر رنگ‌های قهوه‌ای الماس، زیباتر و خوش رنگ‌تر هستند.

استفاده از الماس شکلاتی در طلا و جواهرات

انواع الماس شکلاتی

از معیارهای تعیین کیفیت الماس می‌توان رنگ‌های مختلف آن را نام برد که رنگ‌های آن از شفاف و بی‌رنگ تا زرد مایل به قهوه‌ای در طبیعت یافت می‌شوند. در میان الماس‌های قهوه‌ای رنگ، نوع کنیاکی، شکلاتی و شامپاینی آن محبوبیت بیشتری دارد که این موارد با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند. در ادامه به بررسی تفاوت رنگ‌های الماس قهوه‌ای می‌پردازیم.

 • الماس شکلاتی به رنگ قهوه‌ای روشن است و هیچ رنگ دیگری را در آن مشاهده نخواهید کرد.
 • الماس شامپاینی رنگ قهوه‌ای طلایی دارد.
 • الماس کنیاکی نیز قهوه‌ای رنگ است و به میزان کمی رنگ نارنجی یا قرمز در درون خود دارد.
 • الماس دارچینی رنگ قهوه‌ای متمایل به ‌صورتی روشن دارد.
 • الماس عسلی به رنگ زرد یا نارنجی در طبیعت یافت می‌شود.
 • الماس گل میخکی به رنگ قهوه‌ای زیتونی است.

نکات مهمی که باید در مورد الماس شکلاتی بدانید

نکات مهمی که باید در مورد این الماس‌ها بدانید، شامل موارد زیر می‌شود:

 • این الماس‌ها مانند الماس‌های دیگر سخت، محکم و درخشان هستند.
 • بیشتر الماس‌های شکلاتی از معادن استرالیا استخراج می‌شوند.
 • برخلاف الماس قهوه‌ای که ممکن است روشن یا مات باشد و یا سایه‌ای از رنگ زرد در آن وجود داشته باشد، الماس شکلاتی دارای رنگی تیره و عمیق است. این موضوع باعث افزایش محبوبیت این نوع الماس در بین سایر الماس‌های قهوه‌ای می‌شود.
 • الماس شکلاتی نسبت به الماس بی‌رنگ قیمت پایین‌تری دارد.
 • الماس شکلاتی یکی از الماس‌های رایج موجود در دنیا است که در طبیعت به‌ وفور یافت می‌شود.

آشنایی با الماس شکلاتی

الماس شکلاتی چه کاربردی در طلا و جواهرات دارد؟

در طلا و جواهرات این الماس به 2 صورت گرما داده‌شده و طبیعی دسته‌بندی می‌شود. یکی از انواع این الماس‌ها از طبیعت به‌دست‌آمده و با استفاده از روش‌های طیف‌سنجی می‌توان آن را شناسایی کرد. یکی از بزرگ‌ترین معدن‌های الماس قهوه‌ای موجود در دنیا در کشور استرالیا وجود دارد.

یکی دیگر از انواع الماس قهوه‌ای به شکل صنعتی تولید می‌شوند. این نوع جواهرات را می‌توان با گرم کردن الماس در بیش از 1600 درجه تولید کرد. اکنون شرکت‌های بسیاری در سراسر دنیا درزمینه تولید جواهرات، تجارت و تراش الماس‌های قهوه‌ای صنعتی فعالیت می‎‌کنند. به‌ طور کلی در طلا و جواهرات الماس‌های شکلاتی معمولاً به‌صورت نگینی تراش می‌خورند و برای گردنبند، ساعت و انگشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ارزش الماس شکلاتی

با توجه به نموداری که موسسه جواهرشناسی آمریکا (G.I.A.) درباره رنگ‌های متنوع الماس در دنیا تهیه‌ کرده است، می‌توان تنوع رنگی آن را به‌خوبی مشاهده کرد. در این نمودار رنگ‌های مختلف با حروف انگلیسی نمایش داده می‌شوند. به‌بیان‌دیگر این نمودار از گرید D یا بدون هیچ رنگی تا گرید Z زرد روشن را به بهترین شکل نمایش می‌دهد.

استفاده از الماس شکلاتی در ساخت انگشتر

الماس‌های بی‌رنگ نسبت با سایر الماس‌ها قیمت بالایی دارند؛ زیرا کمیاب هستند، درحالی‌که الماس‌های زرد رنگ به مقدار بیشتری در طبیعت وجود دارند. پس باقیمت‌های مناسبی نیز آن‌ها را خریدوفروش می‌کنند. در نموداری که در قسمت بالا ذکر شد الماس‌های پررنگ و الماس‌های دارای رنگ عمیق‌تر با +Z نمایش داده می‌شوند و معمولاً به آن‌ها جواهرات دارای رنگ فانتزی گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که موسسه ذکرشده الماس‌های دارای رنگ عمیق و پررنگ را از 1 تا 9 درجه‌‌بندی می‌کنند. این درجه‌بندی شامل خیلی کمرنگ، خیلی روشن، روشن، روشن فانتزی، فانتزی، فانتزی عمیق، فانتزی واضح، فانتزی تیره و فانتزی خیلی عمیق می‌شود.

از آنجایی‌ که الماس قهوه‌ای از رنگ تیره نیز عبور کرده است، با تشخیص کارشناسان قیمت پایین‌تری نسبت به سایر الماس‌های موجود در دنیا دارد و رنگ آن ضعیف است. پس الماس شکلاتی قیمت پایین‌تری نسبت به الماس سفید دارد. درحالی‌که بیشتر مردم این رنگ را دوست دارند و جواهراتی که الماس قهوه‌ای دارند را استفاده می‌کنند.

در صورت تمایل به خرید جواهرات دارای الماس شکلاتی باید به سایت‌ها و گالری‌های معتبر مراجعه کنید. لیلیوم گالری یکی از گالری‌های معتبر و معروف است که سابقه درخشانی درزمینه ساخت انواع طلا و جواهرات خاص و شیک دارد. پس با مراجعه به سایت این گالری می‌توانید با خیالی آسوده طلای موردنظر خود را سفارش دهید و در مدت کوتاهی سفارش خود را باکیفیت عالی و قیمتی مناسب تحویل بگیرید.

الماس شکلاتی

آشنایی با فلزاتی که بیشترین تناسب را با الماس شکلاتی دارند

نکته مهمی که در هنگام خرید این نوع الماس باید در نظر بگیرید این موضوع است که طلای رزگلد و طلای زردرنگ با این سنگ بیشترین تناسب را خواهند داشت؛ به ‌عبارت دیگر از نظر رنگ پایه‌ی نگین با الماس شکلاتی (خود نگین) نباید تضاد یا تفاوتی داشته باشد. پس در صورت شبیه و هم‌رنگ هم بودن، سنگ الماس به‌صورت بهتر و به مقدار بسیار بیشتر خود را نشان می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال در صورت تمایل به خرید انگشتر یا حلقه ازدواج دارای نگین الماس شکلاتی، پیشنهاد می‌دهیم پایه انگشتر را به رنگ رزگلد انتخاب کرده و یا مدلی را در نظر بگیرید که در اطراف الماس، سنگ‌های شفاف ریزی نیز کارشده باشد. پس با توجه به این نکات انگشتر و یا حلقه ازدواج شیک و خاصی را تهیه خواهید کرد. با مراجعه به گالری طلا لیلیوم گالری می‌توانید خاص‌ترین و زیباترین طلا و جواهرات موجود در بازار را خریداری کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم سؤال الماس شکلاتی چیست و چه ارزشی دارد؟ را به شما پاسخ دهیم. همان‌گونه که ذکر شد این نوع الماس در اثر فشار بالا و در طبیعت تولید می‌شود. بزرگ‌ترین معدن الماس قهوه‌ای در کشور استرالیا وجود دارد. به علت وفور این نوع الماس در دنیا قیمت پایین‌تری نسبت به سایر الماس‌ها دارد.

از این نوع الماس در ساخت جواهرات و زیورآلاتی مانند انگشتر، گردنبند و ساعت استفاده می‌شود و طرفداران خاص خود را دارد. برای سفارش جواهرات دارای الماس شکلاتی می‌توانید به سایت گالری طلا لیلیوم گالری مراجعه کنید و به‌صورت آنلاین طلای موردنظر خود را سفارش دهید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی