قیمت روز طلا:
۳,۳۹۸,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۹۸,۰۰۰

وقتی از شما در مورد گران‌ترین فلزات جهان سؤال می‌شود، ممکن است بلافاصله طلا یا پلاتین را به ذهنتان بیاورد. این دو فلز در لیست فلزات گرانبها جهان هستند، اما یک فلز وجود دارد که از نظر قیمت هر دو را شکست می‌دهد.

قیمت یک فلز گرانبها معمولاً به عرضه، تقاضا، خواص و فرآیند استخراج آن بستگی دارد. برخی از این عوامل تحت تأثیر عوامل دیگری قرار می‌گیرند، فناوری‌های جدید می‌توانند به طور ناگهانی تقاضا برای فلز خاص را افزایش دهند، در حالی که آشفتگی سیاسی یا جنگ می‌تواند در عرضه آنها اختلال ایجاد کند.

فلزات گرانبها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند که طلا و نقره رایج‌ترین آنها هستند. با این حال، بسیاری از فلزات گرانبها وجود دارند که حتی ارزشمندتر هستند و قبل و بعد از طلا دسته بندی می‌شوند؛ بنابراین، قبل از خرید همه طلا و نقره‌های این سیاره، به فهرستی از فلزات گرانبها جهان نگاهی بیندازید.

گران‌ترین فلزات جهان

هر فلز ارزش خاصی دارد که بر اساس کمیاب بودن فلز، دشواری استخراج آن و کیفیت فلز آن است. فلزات گرانبها مدت‌هاست که به‌عنوان پول نقد مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌عنوان سرمایه‌گذاری نیز مورد توجه قرار گرفته است.

برخی از فلزات گران قیمت به دلیل ویژگی‌های زیبایی شناختی خود ارزشمند هستند، در حالی که برخی دیگر دارای ویژگی‌هایی هستند که آنها را برای استفاده صنعتی عالی می‌کند. طلا و نقره اولین فلزاتی هستند که وقتی به فلزات گرانبها فکر می‌کنید به ذهنتان خطور می‌کند. در حالی که این فلزات مهم هستند و در لیست قرار دارند، فلزات دیگری نیز وجود دارند که بسیار مهم‌تر هستند.

هفت فلز گران قیمت جهان

طلا و نقره محبوب‌ترین فلزات گرانبها هستند و در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. با این حال، چندین فلز گرانبها وجود دارد که حتی گرانتر و پرکاربردتر هستند؛ بنابراین، قبل از تمام شدن و خرید تمام طلا و نقره روی زمین، نگاهی به این لیست از گران‌ترین فلزات جهان بیندازید.

رودیوم

عنوان گران‌ترین فلز گرانبها در جهان به رودیوم می‌رسد. این فلز گرانبها بسیار کمیاب است و می‌توان آن را به‌عنوان یک فلز انتقالی بی‌اثر مقاوم در برابر خوردگی، به رنگ سفید نقره‌ای، سخت و مقاوم در برابر خوردگی توصیف کرد.

رودیوم عضوی از گروه پلاتین و یک فلز نجیب است. اولین بار توسط ویلیام هاید ولاستون در سال ۱۸۰۳ کشف شد و به دلیل تغییر به رنگ رز پس از ترکیب با یکی از ترکیبات کلر این نام بر آن گذاشته شد. این عنصر فلزی را می‌توان در سنگ معدن پلاتین یا نیکل در کنار سایر فلزات گرانبها از گروه پلاتین یافت.

درست مانند دومین فلز گرانبها در جهان، یعنی پالادیوم، حدود ۸۰ درصد از رودیوم جهان به عنوان یکی از کاتالیزورها در مبدل کاتالیست سه طرفه در خودروها استفاده می‌شود.

رودیوم یکی از کمیاب‌ترین فلزات است که آفریقای جنوبی، کانادا و روسیه تولید کنندگان اصلی آن هستند. این فلز نقره‌ای رنگ است که بیشتر به دلیل ویژگی‌های بازتابنده‌اش شناخته شده است، اما در صنایع مختلف دیگر از جمله بخش خودرو نیز از آن استفاده می‌شود. مقاومت در برابر خوردگی و نقطه ذوب بالا دو ویژگی دیگر آن است.

پالادیوم

دومین فلز از گران‌ترین فلزات جهان، پالادیوم است. پالادیوم یک عنصر شیمیایی است که با نماد Pd و عدد اتمی ۴۶ مشخص می‌شود. پالادیوم در سال ۱۸۰۳ توسط شیمیدان انگلیسی ویلیام هاید ولاستون کشف شد، پالادیوم از نام سیارک پالاس نامگذاری شده است.

این سنگ نیز بخشی از گروه پلاتین به همراه پلاتین، رودیم، روتنیم، ایریدیوم و اوسمیم است که همگی دارای خواص شیمیایی مشابهی هستند، با این حال، پالادیوم کمترین نقطه ذوب را دارد و کمترین چگالی را در بین همه آنها دارد. همچنین برای ساخت برخی از گران قیمت‌ترین جواهرات جهان و همچنین لوازم الکترونیکی، تصفیه آب‌های زیرزمینی، تصفیه هیدروژن، دندانپزشکی و پزشکی استفاده می‌شود.

پالادیوم

پالادیوم اغلب در مبدل‌های کاتالیزوری استفاده می‌شود که تا ۹۰ درصد از گازهای خطرناک موجود در اگزوز خودرو را به مواد شیمیایی کمتر سمی تبدیل می‌کند. ارزش پالادیوم از سال ۲۰۰۱ تاکنون بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

طلا

سومین نمونه از فلزات گرانبها در جهان طلا است. این فلز گرانبها نیازی به معرفی ندارد زیرا مسلماً رایج‌ترین فلز در جهان است. فلز طلا در خالص‌ترین شکل خود فلزی زرد روشن، متراکم، نرم، چکش خوار و انعطاف پذیر است و یکی از کم واکنش‌ترین عناصر شیمیایی روی زمین است.

طلا اغلب به شکل طبیعی به صورت قطعات یا دانه‌ها در سنگ‌ها، رگه‌ها و رسوبات آبرفتی یافت می‌شود. هنوز هم نسبتاً کمیاب در نظر گرفته می‌شود، از این رو برچسب فلز گران قیمت دارد و اغلب در طول تاریخ برای ضرب سکه، جواهرات و هنر از آن استفاده شده است. چین هنوز هم بیشترین میزان طلا را تولید می‌کند که سالانه ۴۴۰ تن تخمین زده می‌شود.

طلا یکی از گران‌ترین فلزات جهان است، به گفته سرمایه گذاران، طلا ارزش خود را حتی در زمان آشفتگی‌های اقتصادی و سیاسی حفظ می‌کند. آفریقای جنوبی، چین، ایالات متحده، استرالیا و روسیه رایج‌ترین کشورهایی هستند که از طلا استخراج می‌کنند. طلا بیشتر برای جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگرچه کاربردهای دیگری هم دارد.

طلا یکی از محبوب‌ترین فلزات برای جواهرات است، زیرا آنها موادی هستند که ظرافت و شکوه را نشان می‌دهند. با این حال، قیمت بالای آن مانع از دسترسی بسیاری از افراد شده است. از این رو در گالری لیلیوم طراحان ما مدل‌های جذاب با وزن استاندارد و در عین حال زیبا ارائه کرده‌اند. شما می‌توانید با کمترین قیمت شیک‌ترین زیورآلات فلز طلا را داشته باشید. همچنین با سفارش ساخت پلاک اسم طلا برای دوستان و عزیزان خود بهترین هدیه ماندگار از سومین فلز گرانبها جهان را از لیلیوم خریداری کنید.

 رنیوم

رنیم یکی از نادرترین فلزات در پوسته زمین در نظر گرفته می‌شود و دارای سومین نقطه ذوب و دومین نقطه جوش بالا در بین هر عنصر پایدار است. رنیوم با نماد Re و عدد اتمی ۷۵ شناسایی می‌شود.

رنیوم در سال ۱۹۰۸ کشف شد و به نام رودخانه راین در اروپا نامگذاری شد. همچنین این دومین عنصر پایداری بود که درست قبل از هافنیوم یافت شد. این فلز گرانبها اغلب برای سوپرآلیاژهای مبتنی بر نیکل در محفظه‌های احتراق، پره‌های توربین و نازل‌های اگزوز موتورهای جت استفاده می‌شود.

گران‌ترین فلزات جهان

رنیم که در شیلی، قزاقستان و ایالات متحده استخراج می‌شود، یکی از متراکم‌ترین فلزات است. همچنین دارای سومین نقطه ذوب بالا است، به همین دلیل است که از آن برای بهبود استحکام حرارتی سوپرآلیاژهای مبتنی بر نیکل استفاده می‌شود. رشته‌ها، موتورهای توربین با دمای بالا و متعلقات الکتریکی همگی از رنیوم استفاده می‌کنند. رنگ این فلز نقره‌ای سفید است.

ایریدیوم

ایریدیوم یک فلز انتقالی سخت نقره‌ای سفید است که به عنوان چگال‌ترین فلز و گران‌ترین فلزات جهان در نظر گرفته می‌شود. این فلز مقاوم در برابر خوردگی است و به وفور در شهاب سنگ‌ها و پوسته زمین یافت می‌شود.

ایریدیوم در سال ۱۸۰۳ توسط اسمیتسون تنانت کشف شد که این فلز گرانبها را به نام الهه یونانی آیریس نامگذاری کرد زیرا نمکهای برجسته آن شبیه تمام رنگهای رنگین کمان بود. آفریقای جنوبی بیشترین مقدار از این فلز را تولید می‌کند که برای استفاده در اقلام مختلف از جمله ساعت و قطب نما و همچنین قطعات زیادی از خودرو به کشورهای سراسر جهان ارسال می‌کند.

روتنیوم

روتنیوم فلزی از گروه پلاتین است که در کانادا، روسیه، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی استخراج می‌شود. از ویژگی‌های سودمند روتنیوم می‌توان به سختی و مقاومت آن در برابر عناصر اشاره کرد. این فلز در دسته فلزات گرانبها جهان یکی از کمیاب‌ترین فلزات جهان است.

اغلب در برخی صنایع روتنیوم را به پلاتین اضافه می‌کنند تا استحکام و انعطاف پذیری آن را افزایش دهند. به طور مشابه، گاهی اوقات به عنوان یک آلیاژ برای تقویت پالادیوم استفاده می‌شود. آبکاری کنتاکت‌های الکتریکی یکی از رایج‌ترین کاربردهای این فلز است.

روتنیوم

اوسمیوم

اوسمیوم یک فلز انتقالی سخت با رنگ مایل به آبی و سفید در گروه پلاتین است که می‌تواند به عنوان یک عنصر کمیاب در آلیاژها و سنگ معدن پلاتین یافت شود. این سنگ متراکم‌ترین عنصر طبیعی است و معمولاً برای ایجاد نوک قلم و اتصالات الکتریکی استفاده می‌شود.

گالری لیلیوم که با طرح‌های نوآورانه خود متمایز است، گزینه‌های زیادی از مدل‌های متنوع اکسسوری طلا را ارائه می‌دهد. شما به راحتی می‌توانید گردنبند پلاک طلا، گوشواره، انگشتر، دستبند و… را برای هر سلیقه و سنی پیدا کنید. می‌توانید برای داشتن استایلی مدرن، کلاسیک و بدیع، گردنبندهای طلای ساده و منحصر به فردی را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید پلاک اسم طلا را که با استفاده از سنگ‌ها و الماس‌های مختلف طراحی شده، انتخاب کنید تا هدیه‌ای معنادار به عزیزان خود بدهید. برای سفارش طراحی و ساخت محصول مورد نظر خود با ما در ارتباط باشید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی