قیمت روز طلا:
۳,۴۳۵,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۴۳۵,۰۰۰

از دی ماه سال ۱۴۰۰، قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده طلا لازم‌الاجرا شد که به دنبال آن تغییرات مهمی در نحوه محاسبه مالیات طلا فروشان به وجود آمد. در این مطلب ضمن توضیح قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا، بررسی می‌کنیم که در نهایت آیا تصویب این قانون شرایط را برای خریداران عادی طلا بهتر کرده است یا نه. با ما همراه باشید.

همه چیز درباره قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده

یکی از قانون‌های پر سر و صدایی که در سال ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، قانونی تحت عنوان قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده طلا بود. در واقع این قانون از سال ۱۳۹۸ در دستور کار مجلس قرار گرفته بود و پس از دو سال مورد ارزیابی قرار گرفتن، سرانجام تصویب و برای اجرا به واحدهای صنفی ابلاغ شد.

همانطور که از اسم آن می‌توانید حدس بزنید، این قانون مربوط به مالیات بر ارزش افزوده‌ای است که روی طلا، جواهر و پلاتین اعمال می‌شود. به همین دلیل از زمستان ۱۴۰۰، تمامی واحدهای صنفی که در خرید و فروش این محصولات فعالیت دارند، مالیات بر ارزش افزوده را مطابق با این قانون جدید محاسبه می‌کنند.

اما قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده دقیقاً چیست؟ آیا این قانون بیشتر به نفع فروشندگان طلا خواهد بود یا خریداران؟ آیا این قانون می‌تواند باعث گران‌تر یا ارزان‌تر شدن طلا و سایر جواهرات قیمتی شود؟‌ در ادامه به این سؤالات پاسخ می‌دهیم و خواهیم دید که این تغییرات قانون مالیات طلا چگونه بر بازار طلا و جواهرات اثر گذاشته است.

توضیح قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا

تغییرات قانون مالیات طلا

قبل از آن که به توضیح قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا بپردازیم، بد نیست تا ببینم که اصلاً منظور از مالیات بر ارزش افزوده چیست و تا قبل از تصویب این قانون جدید، چگونه روی طلا، پلاتینیوم و جواهرات اعمال می‌شد.

همه ما به شکل روزانه مالیات بر ارزش افزوده را هنگام خرید کالا و خدمات مختلف پرداخت می‌کنیم و حداقل اسم این پدیده برای ما آشنا است. منظور از مالیات بر ارزش افزوده، نوعی مالیات است که به شکل غیر مستقیم پرداخت می‌شود.

به زبان ساده، هنگام خرید یک کالا یا خدمات، بخشی از قیمت آن مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است که شما به عنوان مصرف کننده به فروشنده آن محصول می‌پردازید. سپس فروشنده نیز این مالیات را به خزانه دولت خواهد پرداخت و به این شکل مالیات بر ارزش افزوده توسط دولت اخذ می‌گردد. مقدار این مالیات برای قریب به اتفاق کالاها و خدمات ۹ درصد است.

در قانون قدیمی مالیات بر ارزش افزوده برای طلا، پلاتینیوم و جواهرات، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده روی کل فاکتور محاسبه می‌شد. این یعنی تا همین یک سال پیش اگر برای خرید طلا اقدام می‌کردید متوجه می‌شدید که در فاکتور محصول خریداری شده، ۹ درصد از کل مبلغ فاکتور به عنوان مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته می‌شد و شما به عنوان خریدار طلا، ملزم به پرداخت آن بودید.

اما در قانون جدید نحوه محاسبه مالیات طلا فروشان به کلی تغییر کرده است. به این شکل که ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده فقط و فقط روی اجرت ساخت و سود فروش اعمال می‌شود. این یعنی مبلغ کلی فاکتور هر چقدر که باشد، برای محاسبه مالیات آن تنها ۹ درصد از اجرت ساخت و سود فروش را در نظر می‌گیرند که طبیعتاً مبلغ کمتری ۹ درصد از کل فاکتور خواهد بود که در قانون قبلی اعمال می‌شد. در واقع مطابق با این قانون جدید، مالیات طلا چیزی حدود ۲ تا ۳ درصد مبلغ کل فاکتور را شامل می‌شود.

نحوه محاسبه مالیات طلا فروشان

آیا قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا، باعث گران‌تر شدن طلا می‌شود؟

معمولاً هر جا که صحبت از اصلاح قوانین مالیاتی باشد، مردم فکر می‌کنند که قرار است مبلغ بیشتری نسبت به قبل پرداخت کنند؛ اما در خصوص تغییرات قانون مالیات طلا موضوع کاملاً بر عکس است. چرا که یکی از اهداف تصویب قانون جدید مالیات طلا این بود که خریداران بتوانند با صرف هزینه کمتری به خرید طلا و جواهرات بپردازند و به این بازار رونق تازه‌ای بدهند.

همانطور که در پاراگراف بالا و در توضیح قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا اشاره کردیم، قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا باعث شده است تا خریداران مبلغ کمتری از کل فاکتور را به عنوان مالیات خرید طلا بپردازند. در نتیجه اگرچه این قانون به طور مستقیم تاثیری بر قیمت خود طلا نخواهد داشت، اما باعث می‌شود تا مبلغ فاکتور نهایی که خریدار آن را پرداخت می‌کند ارزان‌تر از قبل باشد.

نحوه محاسبه مالیات طلا فروشان با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا

برای آن که ببینیم این قانون تا چه حد باعث اصلاح قیمت در فاکتور نهایی خرید طلا می‌شود، به این مثال از نحوه محاسبه مالیات طلا فروشان مطابق با قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده طلا توجه کنید:

فرض کنیم که قیمت اصل طلا در حال حاضر ۱.۳۰۰.۰۰ تومان به ازای هر گرم است و شما قصد دارید تا یک گرم طلا خریداری نمایید. علاوه بر قیمت خود اصل طلا، ۱۸ درصد اجرت ساخت و همچنین ۷ درصد سود نیز در فاکتور نهایی لحاظ می‌شوند. مطابق با قانون قدیم مالیات طلا، ۹ درصد از مبلغ کل فاکتور نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته می‌شد.

قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده طلا

در نتیجه قیمت کل فاکتور به ۱.۷۵۵.۰۰۰ تومان می‌رسید؛ اما در قانون جدید، این ۹ درصد فقط روی اجرت ساخت و سود محاسبه می‌شود در نتیجه قیمت کل فاکتور ۱.۵۹۷.۰۰۰ تومان خواهد بود که در مقایسه با قانون قدیمی ۱۵۸ هزار تومان ارزان‌تر برای مشتری تمام خواهد شد.

هزینه مالیات خرید طلا با طرح دلخواه

یکی از انواع پر طرفدار طلا و جواهرات، طلا سفارشی است که در آن مشتری این امکان را دارد تا طرح طلا و جواهر را با سلیقه خودش انتخاب کند. از انتخاب طرح کلی گرفته تا اعمال شخصی سازی‌هایی مثل حکاکی اسم،‌ جمله، تاریخ و… جزو اقداماتی است که گالری‌های طراحی و ساخت طلا و جواهرات سفارشی انجام می‌دهند. یکی از این گالری‌ها، گالری لیلیوم است که طراحی و ساخت انواع جواهرات و زیور آلات از جمله گوشواره، گردنبند، پلاک، دستبند، انگشتر و… را هم برای آقایان و هم خانم‌ها انجام می‌دهد.

حال اگر شما هم یکی از طرفداران طلا و جواهرات با طرح دلخواه هستید و می‌خواهید بدانید که تصویب این قانون جدید در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهرات چه تاثیری بر قیمت این دسته از محصولات دارد، باید بگوییم که مانند سایر انواع طلا، به واسطه این قانون مبلغ نهایی که برای تهیه طلا و جواهرات سفارشی می‌پردازید نیز نسبت به قبل ارزان‌تر خواهد بود.

تغییرات قانون مالیات طلا

هنگام خرید محصولات گالری لیلیوم، یک فاکتور رسمی نیز به شما ارائه می‌شود که تمام هزینه‌های مربوط به محصول مورد نظر همراه با جزئیات ذکر شده‌اند. در خصوص طلا و جواهرات سفارشی با طرح دلخواه، معمولاً فاکتور شامل این موارد می‌شود:

  • هزینه طراحی
  • وزن طلای به کار رفته
  • جنس و قیمت سنگ‌های تزئینی به کار رفته (اگر استفاده شده باشد)
  • اجرت ساخت
  • سود
  • مالیات بر ارزش افزوده

همانطور که اشاره شد، در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده فقط با توجه به اجرت ساخت و سود محاسبه می‌شود و این موضوع در خصوص تمامی فاکتورهای گالری لیلیوم از بعد از تصویب و اجرایی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا نیز صادق است.

چنانچه می‌خواهید در خصوص هزینه‌های مربوط به طراحی و ساخت طلا و جواهرات سفارشی اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید همین حالا با کارشناسان گالری لیلیوم تماس گرفته و پاسخ همه سؤالات خود را دریافت نمایید.

4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی