قیمت روز طلا:
۳,۴۳۰,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۴۳۰,۰۰۰

هنگام خرید طلا و جواهرات، یکی از عوامل تعیین کننده در قیمت نهایی میزان اجرت ساخت طلا است؛ اما بسیاری از افراد دقیقاً نمی‌دانند که نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا به چه شکل است و برای قطعات مختلف طلا و جواهرات چقدر تفاوت دارد. در این مطلب سعی می‌کنیم همه آن چیزی را که باید در خصوص نحوه محاسبه اجرت طلا بدانید توضیح دهیم و ببینیم که درصد اجرت ساخت طلا چقدر است و چگونه بر قیمت کلی هنگام خرید طلا اثر می‌گذارد.

اجرت ساخت طلا چیست؟

همانطور که از اسم آن می‌شود حدس زد، اجرت ساخت طلا همان دستمزدی است که برای ساخت یک قطعه طلا یا جواهر به طلافروش پرداخت می‌شود. به همین دلیل وقتی که می‌خواهید یک قطعه طلای جدید از طلافروشی خریداری کنید، بهایی که برای آن می‌پردازید فقط قیمت خام طلا نیست. بلکه اجرت ساخت آن قطعه به قیمت خام طلا اضافه می‌شود.

بدیهی است که هرچقدر مدل و طرح جواهر مورد نظر پیچیده‌تر باشد، اجرت ساخت بیشتر خواهد شد. چرا که بعضی از مدل‌های جواهرات دارای ظرافت‌ها و جزئیات بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها هستند و ساخت آنها نیاز به دقت و مهارت بیشتری دارد. در نتیجه طلاساز برای طراحی و تولید این مدل‌ها زحمت بیشتری می‌کشد و به دنبال آن اجرت بیشتری نیز دریافت می‌کند. حال وقت آن است که با نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا به شکل دقیق آشنا شویم.

اجرت ساخت طلا دست دوم

اجرت ساخت طلا در ۱۴۰۱ چقدر است؟

اولین نکته‌ای که در خصوص اجرت ساخت طلا باید بدانید این است که اصولاً این اجرت یک رقم ثابت ندارد. بسته به نوع طلا و جواهری که خریداری می‌کنید، اجرت طلا متفاوت خواهد بود. همه این موارد در تعیین میزان دقیق اجرت ساخت طلا تأثیر دارند:

  • وزن طلا
  • مدل و طرح طلا
  • سنگ‌های قیمتی به کار رفته در طلا
  • قیمت روز طلا

بنابراین هنگام خرید طلا از یک فرمول مشخص برای محاسبه قیمت استفاده می‌شود که بر اساس قیمت لحظه‌ای طلای ۱۸ عیار پایه گذاری شده است. میزان اجرت ساخت طلا، بخشی از این فرمول است که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

فرمول محاسبه قیمت خرید طلا همراه با اجرت ساخت طلا

فرمول رسمی که برای محاسبه قیمت ساخت طلا در سراسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد به این شکل است:

  • ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده + ۷٪ سود طلا فروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

همانطور که مشاهده می‌کنید، اجرت ساخت یکی از متغیرهای این فرمول محسوب می‌شود. این یعنی برای هر قطعه از طلا و جواهرات، اجرت ساخت رقم متفاوتی است که توسط سازنده آن قطعه مشخص می‌شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید قیمت دقیق یک قطعه طلای خاص را محاسبه کنید، باید قبل از هر چیز میزان اجرت ساخت را برای هر گرم از طلای آن قطعه داشته باشید.

لازم به ذکر است که در بعضی از طلا فروشی‌ها، ممکن است ببینید که طلا فروش هنگام استفاده از این فرمول به جای آن که ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده و ۷٪ سود طلا فروش را جداگانه حساب کند و حاصل جمع آنها را در عبارت داخل پرانتز ضرب کند، یک مرتبه این دو را با هم ترکیب کرده و از عدد ۱۶٪ استفاده می‌کند. در نتیجه فرمول به شکل زیر در می‌آید:

فرمول محاسبه اجرت ساخت طلا

  • ٪۱۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده و سود طلا فروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

جالب است بدانید که در این موارد، این طلا فروش است که ضرر می‌کند. چرا که محاسبه قیمت طلا با این فرمول باعث می‌شود تا عدد نهایی مقداری کمتر از چیزی باشد که در فرمول اصلی به دست می‌آید.

حال که با فرمول کلی محاسبه قیمت طلا در طلا فروشی آشنا شدیم، وقت آن است که ببینیم نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا به چه شکل است.

سه روش محاسبه اجرت ساخت طلا که طلافروشان استفاده می‌کنند

سه روش رایج که برای محاسبه قیمت طلا به همراه اجرت ساخت آن استفاده می‌شوند، روش اجرت ساخت به تومان، اجرت ساخت به درصد و ترکیبی از تومان و درصد هستند. هر سه این روش‌ها مورد تأیید اتحادیه طلا و جواهر هستند و طلا فروشی‌های مختلف می‌توانند از آنها برای تعیین اجرت ساخت محصولات خود استفاده کنند. در اینجا فرمول محاسبه اجرت ساخت طلا در هر یک از این سه روش را توضیح می‌دهیم:

محاسبه اجرت ساخت طلا به تومان

در این روش یک رقم مشخص برای اجرت ساخت هر گرم از قطعه مورد نظر در نظر گرفته می‌شود و سپس این رقم با قیمت خام طلا جمع می‌گردد. در محاسبه اجرت ساخت طلا به تومان، معمولاً رقمی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان برای هر گرم از طلا در نظر گرفته می‌شود. البته در مدل‌های خاص که طراحی آن‌ها نیاز به دقت و مهارت بیشتری دارد، این اجرت می‌تواند تا ۵۰ الی ۷۰ هزار تومان برسد.

نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا

محاسبه اجرت ساخت طلا به درصد

در این روش درصدی از قیمت طلای خام به عنوان اجرت ساخت در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه وقتی که قیمت طلای خام بالا و پایین شود، میزان اجرت نیز به دنبال آن افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. برای مثال اگر قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را ۲۰۸۲۹۰۰ تومان در نظر بگیریم و درصد اجرت ساخت طلا برای یک قطعه طلا ۲۰٪ باشد، فرمول محاسبه اجرت ساخت طلا به این شکل خواهد بود:

2082900 × 20% = 416,580

در نتیجه اجرت ساخت طلا در این قطعه ۴۱۶۵۸۰ تومان است.

محاسبه اجرت ساخت طلا به تومان + درصد

این روش ترکیبی از دو روش بالا است؛ یعنی برای محاسبه اجرت ساخت طلا در این روش، برای هر گرم از طلای خام یک درصد به علاوه یک رقم به تومان به عنوان اجرت ساخت در نظر گرفته می‌شود. سپس حاصل این دو با هم جمع می‌شود و اجرت ساخت طلا را تعیین می‌کند. برای مثال طلا فروش به شما می‌گوید اجرت ساخت یک قطعه، ۵٪ به علاوه ۲۰ هزار تومان است. با فرض قیمت ۲۰۸۲۹۰۰ تومان برای هر گرم طلای ۱۸ عیار، فرمول محاسبه اجرت ساخت طلا برای هر گرم از آن قطعه به این صورت است:

2082900 × 5% = 104,145 + 20000 = 124,145

پس اجرت ساخت طلا برای هر گرم از این قطعه ۱۲۴۱۴۵ تومان است.

درصد اجرت ساخت طلا

درصد اجرت ساخت طلا دست دوم چقدر است؟

در این مطلب اشاره کردیم که اجرت ساخت طلا توسط طلا فروشان و هنگام فروش یک قطعه طلا به مشتری محاسبه می‌گردد. دلیل آن این است که اجرت ساخت طلا صرفاً فقط مربوط به قطعات طلا و جواهر نو می‌شود که خریدار به شکل مستقیم از طلا فروشی می‌خرد. در نتیجه چیزی به عنوان اجرت ساخت طلا دست دوم وجود ندارد.

این یعنی وقتی که یک قطعه طلا از طلا فروشی می‌خرید و اجرت ساخت آن را هم پرداخت می‌کنید، اگر بعداً قصد فروش آن را داشته باشید نمی‌توانید مبلغ اجرت ساخت را در قیمت طلا لحاظ کنید. به همین دلیل است که در عرف به طلای دست دوم طلا بی اجرت نیز گفته می‌شود و گزینه مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند از طلا به عنوان کالای سرمایه‌ای استفاده کنند.

اجرت ساخت برای جواهرات با سنگ‌های قیمتی

اجرت ساخت طلا برای جواهراتی که در آنها از سنگ‌های قیمتی برای تزئین استفاده می‌شود نیز مجزا محاسبه می‌شود. در این مورد نیز اجرت ساخت بستگی به میزان پیچیدگی طرح و مدل جواهر دارد. برای مثال اگر سنگ قیمتی به کار رفته در جواهر دارای تراش‌خوردگی‌های ظریف و با ریزه‌کاری‌های فراوان باشد،‌ اجرت ساخت آن بیشتر خواهد بود.

شما می‌توانید برای آگاهی از نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا در گالری لیلیوم و همچنین سفارش طراحی و ساخت طلا و جواهرات با طرح دلخواه، همین حالا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین لازم به ذکر است که در فاکتور محصولات گالری لیلیوم، تمامی موارد مربوط به هزینه‌های طراحی،‌ ساخت، مواد اولیه و همچنین نحوه محاسبه اجرت ساخت ذکر می‌گردند و به خریدار تحویل داده می‌شوند.

4.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی