قیمت روز طلا:
۳,۶۶۹,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۶۶۹,۰۰۰

آشنایی با نحوه محاسبه قیمت طلای ۱۸ عیار سبب می‌شود بتوانیم در هنگام خرید و یا فروش طلا شناخت درستی از چگونگی انجام معاملات داشته باشیم. تفاوت قیمت خرید و فروش طلا یکی از دغدغه‌های افراد است که با کمک فرمول محاسبه قیمت طلا می‌توانند به راحتی آن را محاسبه کرده و با خیال آسوده خرید و فروش کنند.

ما در این مقاله به بررسی نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان فروش و نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید پرداخته‌ایم که می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

فرمول محاسبه قیمت طلا

اگر با فرمول محاسبه قیمت طلا آشنا باشید به راحتی می‌توانید نحوه محاسبه قیمت طلا در سال 1400 و یا هر روزی که خرید و فروش می‌کنید را بفهمید. نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید و یا نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان فروش بسیار ساده است.

باوجود اینکه برخی از طلا فروش‌ها از نوشتن قیمت هر گرم خودداری می‌کنند و این امر ممکن است سبب سردرگمی شما شود اما شما می‌توانید با دانستن تفاوت قیمت خرید و فروش طلا و فرمول آن خیلی سریع خودتان حتی پیش از خرید نیز هزینه را بفهمید. همچنین توجه داشته باشید که وزن طلا باید توسط ترازوی‌های حساس مناسب وزن کردن طلا اندازه‌گیری شود.

فرمول محاسبه قیمت طلا

  • فرمول محاسبه قیمت طلا به شرح زیر است:

۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده + ۷ درصد سود یک طلا فروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت طلا + قیمت یک گرم طلا ۱۸ عیار))

البته گفتنی است که اجرت ساخت تمامی قطعات همواره یکسان نیست. قطعه‌هایی مانند النگو زنجیر که خیلی راحت قالب‌گیری می‌شوند اجرت کمتری نیز خواهند داشت. از طرفی هر قدر که قطعه طلای شما ظرافت بیشتری نیاز داشته باشد مانند یک سینه‌ریز، در نتیجه اجرت بیشتری نیز خواهد داشت. بدین ترتیب پلاک، النگو، زنجیر، انگشتر، گوشواره، دستبند و در آخر سینه‌ریز به نوبت بیشترین اجرت‌های ساخت را دارند.

یکی دیگر از مواردی که بر اجرت ساخت و نحوه محاسبه قیمت طلای ۱۸ عیار تأثیر می‌گذارد کشور سازنده طلا است. طلاهایی که ساخت ایتالیا باشند از طلای ساخت ایران گران‌تر و البته ظریف‌تر هستند. گفتنی است که در حال حاضر در ایران طلای خارجی خرید و فروش نمی‌شود و انجام آن ممنوع است.

اجرت ساخت طلا را چگونه محاسبه کنیم؟

همانطور که از نامش مشخص است، اجرت ساخت هزینه و سود زحمتی است که طلاساز از ساخت طلا دریافت می‌کند. طلاسازها این سود را به اضافه هزینه یک گرم طلای ۱۸ عیار دریافت می‌کنند.

قابل ذکر است که اجرت ساخت طلاهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و برای مثال طلاهای به روز و جدید قیمت بالاتری دارند‌. اجرت ساخت چون به ساخت طلا مرتبط می‌شود، محاسبه آن نیز با توجه به طرح طلا است و نرخ ثابتی ندارد. برخی از طلاها توسط ماشین‌آلات و در تیراژ‌های بالا تولید و ساخته می‌شوند و از این رو اجرت کمی دارند.

تفاوت قیمت خرید و فروش طلا

البته ساخته شدن با ماشین سبب کم شدن قیمت نمی‌شود و عنصر تعیین کننده اصلی طرح طلا و قرارگیری سنگ‌ها می‌باشد. یک طلا فروش اجازه ندارد قیمت ساخت را تعیین کند و باید این مبلغ را با توجه به فاکتور خریدی که از تولیدی گرفته است مشخص نماید. ‌برخی از طلاها دارای سنگ نیز می‌باشد و در این صورت ارزش آن سنگ نیز باید بر هزینه طلا اضافه شود.‌ گفتنی است که سنگ‌ها در زمان فروش بسیار پایین‌تر از قیمت اصلی خود خریداری می‌شوند.

اگر در هنگام خرید طلا روی آن یک سنگ بدلی کار شده باشد، وزن آن سنگ نیز روی طلا محاسبه می‌شود و هزینه آن را پرداخت می‌کنید. از طرفی در هنگام فروش وزن آن سنگ چه بدلی و چه واقعی از وزن طلا کم می‌شود و شما فقط پول طلا را دریافت خواهید کرد؛ بنابراین در محاسبه قیمت طلای ۱۸ عیار به این موارد نیز دقت کنید.

نحوه محاسبه سود طلا فروش

یکی از مواردی که به قیمت طلا اضافه می‌شود سود طلا فروش است‌. میزان سود طلا فروش‌ها را اتحادیه این صنف تعیین می‌کند که برابر ۷ درصد می‌باشد.

  • نحوه محاسبه سود طلا فروش‌ها به شرح زیر است:

قیمت یک گرم طلا + اجرت ساخت طلا = عدد به دست‌آمده × ۷ درصد = سود طلافروشان

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

یکی دیگر از مواردی که قیمت طلا را بالا می‌برد مالیات است. طلا نیز مانند هر سرمایه دیگری شامل مالیات می‌شود و این مالیات را خریداران پرداخت می‌کنند. میزان مالیات بر ارزش افزوده برای طلا برابر ۹ درصد قیمت آن است؛ بنابراین در محاسبه قیمت طلای ۱۸ عیار نباید وارد کردن مبلغ مالیات را فراموش کرد.

نحوه محاسبه قیمت طلا در سال 1400

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان فروش

حتی اگر فقط چند ساعت از زمان خرید طلا گذشته باشد طلا در زمان فروش دست دوم محسوب می‌شود. بدین ترتیب در زمان فروش، سود طلا فروش و اجرت طلا از قیمت آن کسر شده و قیمت هر گرم نیز طبق طلای دست دوم محاسبه می‌شود. این روال یک قانون کلی است که در تمام طلا فروشی‌ها رعایت می‌شود و علت آن این است که یک طلا فروش حق ندارد یک قطعه طلای نو که با قیمت قطعه کهنه خریده است مجدداً به فرد دیگری بفروشد.

زمانی که یک طلا فروش قصد دارد از طریق مظنه هزینه یک گرم طلا ۱۸ عیار یا ۷۵۰ را محاسبه نماید باید آن بر عدد ۴.۳۳ تقسیم کند. بدین ترتیب قیمتی را که باید طلا را بر حسب آن بفروشند را بدست می‌آورند. همچنین آنها برای محاسبه هزینه طلای دست دوم عدد مظنه را بر ۴.۳۹ تقسیم می‌کنند و بدین ترتیب قیمت هر گرم طلای دست دوم یا ۷۴۰ را بدست می‌آورند‌.

علت تفاوت قیمت خرید و فروش طلا چیست؟

هنگامی که طلا می‌خرید، طلا فروش هزینه‌هایی مانند سود، اجرت و مالیات بر ارزش افزوده را نیز به قیمت نهایی طلا اضافه می‌کند‌. همچنین هنگامی که شما طلا را می‌فروشید تمامی هزینه‌های اضافه شده حذف می‌شوند. به همین سبب است که قیمت خرید و فروش یکسان نیست. گاهی نیز طلای شما حاوی سنگ بدل نیز می‌باشد و در هنگام فروختن قیمت و وزن آن سنگ نیز حذف شده و فقط هزینه طلا را دریافت خواهید کرد.

اگر طلای شما حاوی سنگ گرانبهایی باشد در زمان خرید باید هزینه آن را جداگانه پرداخت کنید و در زمان فروش نیز می‌توانید پول آن را دریافت کنید. البته گفتنی است که سنگ‌ها در هنگام فروش اغلب با قیمت‌های کمتری معامله می‌شوند. به همین سبب اگر به فکر سرمایه‌گذاری از طریق خرید طلا هستید بهتر است از خریدن طلاهایی که حاوی سنگ هستند خودداری کنید‌ تا در آینده ضرر نکنید.

محاسبه قیمت طلای ۱۸ عیار

قیمت طلای بدون اجرت را چگونه محاسبه کنیم؟

طلای بدون اجرت به معنی طلای دست دوم نیست. طلاهایی که اجرت ندارند نو هستند و بر خلاف طلای دست دوم قبلاً استفاده نشده‌اند. در طلای بدون اجرت بر طبق قوانین اتحادیه مالیات بر روی اجرت حساب می‌شود. در نتیجه طلایی که فاقد اجرت باشد مالیات نیز نخواهد داشت.

معمولاً اجرت طلا بر حسب گرم محاسبه می‌شود و در هر گرم طلا برای مثال ۳۵ هزار تومان کارمزد پرداخت می‌شود. گاهی نیز ممکن است طلا فروش آن را بر حسب درصد محاسبه کنند که اغلب ۴ الی ۶ درصد می‌باشد.

با توجه به موارد گفته شد می‌توان فهمید که محاسبه قیمت طلای بدون کارمزد مشابه طلای دست دوم است و شما آن را بدون مالیات و اجرت خریداری می‌کنید. در این طلاها طلا فروش فقط ۷ درصد سود خود را به قیمت اضافه می‌کند.

سخن پایانی

خرید طلا و جواهرات گزینه خوبی برای هدیه دادن و یا سرمایه‌گذاری است اما گفتنی است که برای خرید طلا بهتر است به مراکز معتبر مراجعه کنید تا بتوانید آن را با قیمت مناسب، کیفیت بالا، طراحی زیبا و ضمانت تهیه کنید. لیلیوم گالری یکی از سایت‌های به‌نام در ساخت و فروش انواع طلا و جواهرات است. گالری لیلیوم دارای انواع مدل‌های مختلف طلا با وزن‌های مناسب است و شما می‌توانید قطعه دلخواه خود را در آن پیدا کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی