قیمت روز طلا:
۳,۳۳۰,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۳۰,۰۰۰

افرادی که قصد دارند تا اقدام به خرید زیورآلات کنند، با زیورآلات تیتانیوم و یا زیورآلات طلا رو به رو هستند. در این بین یکی از چالش‌ها و سوالاتی که از سوی مشتریان پرسیده می‌شود این است که تفاوت تیتانیوم و طلا در چیست و به منظور خرید این دسته از زیورآلات باید به چه نکاتی توجه داشت؟

به منظور پاسخ به این سؤال بسیار مهم با ما همراه باشید تا نگاهی به تفاوت بین تیتانیوم و طلا انداخته و این دو متریالی که برای تولید زیورآلات از آن استفاده می‌شود را از وجوه مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

تفاوت طلا و تیتانیوم از نظر رنگ

رنگ طبیعی طلا زرد است اما وقتی صحبت از زیورآلات طلا می‌شوند، شما می‌توانید تنوع بسیار زیادی از نظر رنگ را مشاهده کنید. دلیل این مسئله آن است که طلا هرگز به شکل طبیعی خود برای ساخت جواهرات استفاده نمی‌شود و همیشه در یک آلیاژ با حداقل یک یا چند فلز مختلف مخلوط می‌شوند. این کار برای افزایش مقاومت طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین، بسته به این که طلا طبیعی را با چه فلزاتی مخلوط می‌شوند، آلیاژ انتهایی می‌تواند رنگ‌های مختلفی داشته باشد.

از سوی دیگر، زیورآلات تیتانیوم عمدتاً در رنگ خاکستری متال یا نقره‌ای عرضه می‌شوند. این مسئله باعث شده تا یکی از مهم‌ترین تفاوت تیتانیوم و طلا در رنگ این دسته از متریال‌ها باشد.

زیورآلات تیتانیوم

تفاوت بین تیتانیوم و طلا از نظر سختی، استحکام، چگالی و دوام

وقتی صحبت از سختی می‌شود برای ساخت زیورآلات طلا آن‌ها را با آلیاژهایی از فلزات دیگر مخلوط می‌کنند تا سختی جواهرات به اندازه کافی شود.

تیتانیوم دقیقاً برعکس است. تیتانیوم خالص که به دلیل استحکام و سختی باورنکردنی آن شناخته می‌شود، قطعاً به صورت طبیعی برای جواهرات مناسب نیستند. به همین دلیل، تیتانیوم مورد استفاده برای ساخت جواهرات در کنار آلیاژهایی با فلزات دیگر مانند آلومینیوم و وانادیم مخلوط می‌شوند تا سختی آن کاهش پیدا کند. در صورتی که سختی زیورآلات تیتانیوم کنترل نشود، این مسئله باعث می‌شود که تغییر اندازه، تعمیر و تغییر شکل زیورآلات تیتانیوم بسیار دشوارتر از طلا یا سایر فلزات می‌کند.

بعلاوه، این سختی بالا همچنین تیتانیوم را مستعد شکستگی می‌کند، در حالی که طلا در صورت ضربه به اندازه کافی خم می‌شود.

تفاوت تیتانیوم و طلا از نظر مقاومت در برابر خوردگی و کدر شدن

مقاومت در برابر خوردگی یک عامل اصلی در مقایسه بین جواهرات و زیورآلات است. طلا و تیتانیوم هر دو جز برترین متریال‌ها در این زمینه به حساب می‌آیند. طلا یک فلز نجیب در جدول تناوبی است و از نظر شیمیایی خورده نمی‌شود. این یکی از دلایل اصلی ماندگاری طلا به عنوان محبوب‌ترین متریال برای ساخت زیورآلات به حساب می‌آید.

از سوی دیگر، تیتانیوم در برابر خوردگی نیز مقاوم است. در واقع، بیشتر آلیاژهای تیتانیوم حتی مقاومت در برابر خوردگی بیشتری نسبت به فولاد ضد زنگ دارند؛ بنابراین، هر یک از این متریال‌ها مقاومت بالایی در برابر خوردگی و کدر شدن دارند.

زیورآلات طلا

تفاوت بین تیتانیوم و طلا از نظر قیمت

اگر بخواهیم زیورآلات تیتانیوم و زیورآلات طلا را از نظر قیمت با یکدیگر مقایسه کنیم باید گفت که تیتانیوم بسیار مقرون به صرفه‌تر از طلا است.

در واقع تیتانیوم به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای پلاتین وارد بازار شده است و به لطف فراوانی طبیعی آن قیمت این متریال اقتصادی باقی مانده است. طلا نیز مقرون به صرفه‌تر از پلاتین است، اما هنوز به طور قابل توجهی گرانتر از تیتانیوم است. بنابراین، اگر برای خرید زیورآلات نگرانی در مورد قیمت آن دارید، بهتر است تا به سراغ تیتانیوم آمده و زیورآلاتی با این متریال را خریداری کنید.

مقایسه وزن تیتانیوم و طلا

طلا یک فلز نسبتاً سبک وزن است، به ویژه در مقایسه با برخی از فلزات مورد استفاده برای تولید جواهرات مانند پلاتین که وزن بسیار زیادی دارد. با این حال، همانطور که طلا سبک است، تیتانیوم نیز جز متریال‌هایی است که وزن کمی دارد و این فلز به طرز شگفت انگیزی سبک وزن است. به خصوص با توجه به سختی بسیار زیادی که تیتانیوم دارد اما زیورآلات تیتانیوم وزن بسیار کمی دارند.

آلرژی به تیتانیوم و طلا

یکی از سؤالات بسیار مهمی که افراد به منظور خرید طلا و تیتانیوم مطرح می‌کنند این است که آیا ممکن است به تیتانیوم و طلا آلرژی و حساسیت داشت یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که هر دو این گزینه‌ها حساسیت زا نیستند و برای افرادی با پوست حساس گزینه مناسبی هستند. تنها موردی که باید مراقب آن بود، وجود نیکل در برخی از آلیاژهای طلا، به ویژه در طلای سفید است.

طلا

مراقبت از زیورآلات تیتانیومی و طلایی

هم زیورآلات طلایی و هم زیورآلات تیتانیومی باید مرتب تمیز شوند، اما مراقبت از تیتانیوم قطعاً راحت‌تر از طلا است. به دلیل نرمی طلا، ضروری است که به طور منظم و با دقت با یک برس نرم، صابون با PH مناسب و آب ولرم تمیز شود، همچنین بررسی سالانه طلاهای شما توسط جواهرساز یک امر ضروری است.

طلا همچنین می‌تواند بدشکل شود و یا آسیب ببیند. در چنین شرایطی کمک گرفتن از یک جواهرساز می‌تواند به یکپارچگی طلا شما کمک کرده و آن را براق نگه دارد. از سوی دیگر تیتانیوم نیز باید به طور منظم تمیز شود. در حالی که این دسته از متریال‌ها سخت‌تر بوده و مقاومت بالایی دارد، اما همچنان می‌تواند خراش‌های کوچکی بر روی تیتانیوم بیفتد.

زمان استفاده از تیتانیوم و طلا

اگر بخواهیم در مورد بهترین زمان استفاده از زیورآلات طلایی و تیتانیومی بیندازیم باید گفت که طلا به دلیل نرمی و ارزش بالایی که دارد نباید در هنگام ورزش، انجام کارهای یدی، شستن ظروف و… مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال، تیتانیوم هم به دلیل سختی و هم به دلیل ارزش پایین‌تر در هر لحظه‌ای می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این مسئله باعث شده تا اگر زیورآلات تیتانیومی خریداری کنید، نیازی نیست تا نگرانی در مورد خراب شدن آن در هنگام کار داشته باشید.

تفاوت تیتانیوم و طلا

خرید زیورآلات طلا و تیتانیومی از مجموعه لیلیوم گالری

در صورتی که قصد دارید تا اقدام به خرید زیورآلات کنید، نیاز است تا به سراغ مجموعه‌های حرفه‌ای فعال در این حوزه آمده و از این طریق جواهرات و زیورآلات مورد نظر خود را خریداری کنید. پیشنهاد ما این است که برای خرید زیورآلات مورد نظر خود به سراغ مجموعه لیلیوم گالری آمده و از طریق این مجموعه زیورآلات مورد نظر خود را خریداری کنید.

مجموعه لیلیوم گالری امکانی را فراهم کرده است تا شما بتوانید زیورآلات مختلف را با طرح‌های سفارشی خریداری کرده و از این طریق زیباترین و خاص‌ترین جواهرات را از گالری لیلیوم خریداری کنید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به تفاوت تیتانیوم و طلا انداخته و تلاش کردیم تا در مورد ویژگی‌های هر یک از این متریال‌ها اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا با آگاهی کامل اقدام به خرید زیورآلات کرده و از این طریق به شیک شدن استایل خود کمک کنید.

4.7/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی