قیمت روز طلا:
۳,۳۷۷,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۷۷,۰۰۰

طلا پناهگاه امن امروزی و مطمئن‌ترین ابزار ضد تورم است. همه ما کم و بیش هر وقت پول داریم یک گرم یا چند مثقال طلا کنار می‌گذاریم و آن را برای روزهای نیاز ضروری نگه می‌داریم ولی خب برای اینکه ضرر نکنیم یا کلاه سرمان نرود بهتر است اطلاعاتی در مورد واحد اندازه‌گیری طلا قبل از خرید را بدانیم.

کسانی که قصد دارند طلا از طلافروشی بخرند و یا طلا بفروشند بهتر است با مفاهیمی مانند 14 عیار، ۱۸ و ۲۴ عیار آشنا شوند. در این مقاله لیلیوم شما را با واحدهای اندازه‌گیری طلا به طور کامل آشنا می‌کند تا بتوانید قبل از خرید و فروش طلا اطلاعات مربوطه را دریافت کنید.

عوامل مرتبط با اندازه‌گیری طلا

خلوص: هنگام فروش طلای خود، تشخیص خالص بودن یا عیار طلا به سادگی با نگاه کردن به آن دشوار است. طلای خالص بسیار نرم است و بیشتر جواهرات طلا از جمله طلای سفید و رزگلد آلیاژی است که فلزات دیگر را با طلا ترکیب می‌کند.

زمانی که طلای خود را به عنوان طلای دست دوم برای خرید مجدد زیورآلات یا بازسازی می‌فروشید، باید عیار طلا را در نظر بگیرید. هر چه طلا خالص‌تر باشد ارزش آن بیشتر خواهد بود. اگر طلای شما عیار پایین‌تری است، مانند طلای 10 عیار، ارزش کمتری خواهد داشت، زیرا کالای شما صرفاً دارای طلای کمتر و مقدار بیشتری از فلز دیگر است. سطح فلزات دیگر در وزن طلای شما لحاظ نمی‌شود.

وزن: هنگامی که خلوص طلای شما ارزیابی شد، مرحله بعدی تعیین مقدار طلای شما واحد اندازه‌گیری طلا قبل از خرید خواهد بود. طلا در ایران با گرم و واحد اندازه‌گیری وزن شده و فروخته می‌شود، بنابراین این معیاری است که طلای شما با آن وزن می‌شود.

وزن طلا و جواهرات

انواع واحد اندازه‌گیری طلا که قبل از خرید باید بشناسید

در حوزه فروش زیورآلات طلا و جواهرات ۴ نوع واحد اندازه‌گیری طلا قبل از خرید وجود دارد که شامل سوت، قیراط، مثقال و اونس می‌شود.

سوت

سوت را در بین واحدهای اندازه‌گیری طلا کوچکترین واحد اندازه‌گیری می‌شناسند که در واقع به معنای میلی‌گرم یا یک هزارم گرم است که یک سوت برابر با 0.001 گرم است که به عبارتی یعنی هر گرم طلا را باید معادل 1000 سوت دانست.

یکی از نکات مهم در مورد سوت، طرز خواندن عدد مربوطه از ترازوی طلا فروشی می‌باشد. خواندن آن به این صورت می‌باشد که شخص طلا فروش باید در محاسبات خود تا دو رقم پس از ممیز را در نظر بگیرند ولی همیشه در عرف بازار طلا فروش و در زمان خواندن میزان وزن طلا، سه رقم پس از ممیز را خوانده می‌شود. به عنوان مثال وقتی قطعه‌ی طلا شما روی ترازو 6.45 را نشان بدهد باید بدین صورت خوانده شود؛ یعنی شش گرم و چهارصد و پنجاه سوت.

در صورتی که وزن قطعه طلا 1.35 باشد طبق اصطلاحات طلا فروشان یک گرم و سیصد و پنجاه سوت باید خوانده شود؛ بنابراین باید بدانید که همیشه باید سه رقم پس از ممیز را خواند. در صورتی که به جای اینکه بخوانید یک گرم و سیصد و پنجاه، یک گرم و سی و پنج می‌توان خواند‌ که در این صورت وزن قطعه طلای مربوطه کمتر از آن میزانی که هست اعلام می‌شود. در اینجا است که شناخت واحد اندازه گیری طلا اهمیتی زیادی در درست خواندن وزن طلا خواهد داشت.

واحد اندازه‌گیری فلزات

قیراط

قیراط هم مانند سوت، کوچک‌ترین روش از ۴ واحد اندازه‌گیری طلا قبل از خرید است. قیراط یکی از کوچکترین واحدهای وزنی است که آن را با نماد Ct یا Kt می‌شناسند. عمدتاً از واحد اندازه‌گیری قیراط برای اندازه‌گیری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استفاده می‌گردد.

یک قیراط برابر با 200 سوت محاسبه می‌شود که در این صورت یعنی یک گرم طلا معادل 5 قیراط است. لازم به ذکر است که یک قیراط بیش از یک سوت و کمتر از یک گرم است. از آنجایی که قطعات خیلی کوچک سنگ‌های قیمتی نظیر الماس که خیلی قیمتی و با ارزش است، بنابراین طلا فروشان بهتر است از واحدهای اندازه گیری کمتر از گرم استفاده کنند که واحد اندازه‌گیری، قیراط مناسب است.

علاوه بر این خواندن وزن و اندازه گیری با قیراط خیلی راحت‌تر می‌باشد به طور مثال وزن یک الماس 400 سوتی معادل 2 قیراط و وزن یک زمرد 600 سوتی را معادل 3 قیراط می‌خوانند. شایان ذکر است که قیراط معادل وزن یک سنگ حساب می‌شود و ربطی به اندازه سنگ یعنی بزرگی و کوچکی ندارد.

مثقال

مثقال یکی از ۴ واحد اندازه‌گیری طلا می‌باشد که بهتر است قبل از خرید طلا آن را بشناسید. این واحد اغلب در کشورهای اسلامی متداول است. هر مثقال معادل 4.608 گرم است. البته طبق روش‌های سنتی یک مثقال را معادل وزن 24 نخود می‌دانند.

اندازه‌گیری طلا

چون در گذشته ترازوی دیجیتالی موجود نبود از نخود و لپه برای وزن گیری طلا استفاده می‌کردند. در واقع واحد اندازه‌گیری طلا در قدیم نخود و لپه بود هرچند هنوز هم در برخی از نقاط کشورمان و در بین زرگرهای قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کشور در بین زرگرها و خریداران مثقال نسبت به سایر واحدهای اندازه‌گیری طلا، مهم‌تر و رایج‌تر می‌باشد.

همچنین شاید برایتان جالب باشد که خود مثقال نیز سه نوع است. مثقال شرعی، مثقال صیرفی و مثقال معمولی که در کل هر مثقال شرعی معادل 456/3 گرم (18 نخود) می‌باشد. هر یک مثقال صیرفی در واقع چهار سوم مثقال شرعی یعنی برابر با 608/4 (24 نخود) است.

علاوه براین هر یک مثقال معمولی برابر با 6875/4 گرم می‌باشد. لازم به ذکر است که استفاده از واحد اندازه‌گیری مثقال برای طلا، عمدتاً بین بنکداران طلا که خرید و فروش عمده انجام می‌دهند، رایج است. خرید و فروش طلا برای اینها با قیمت یک مثقال اجرا می‌کنند، نه به صورت گرم.

اونس

یکی دیگر از ۴ واحد اندازه‌گیری طلا اونس می‌باشد که در معاملات طلا معادل 31.10343 گرم است. این واحد را با نماد (Oz (Ounce نمایش می‌دهند. معمولاً قیمت هر انس طلا به دلار مشخص می‌شود که عمدتاً در کشورهای آمریکایی و اروپایی بیشتر رواج یافته است.

یک اونس طلا در واقع معادل طلایی یک تکه با وزن یک اونس تروآ و خلوص 99/99 درصد (24 عیار) شناخته می‌شود؛ یعنی تنها در صورتی که وزن قطعه طلا 31.1034768 باشد و عیار آن 24 با خلوص 99.9 به آن یک اونس طلا گفته می‌شود.

واحد اندازه‌گیری طلا

بهتر است بدانید قیمت طلا در ایران وابستگی کمتری به قیمت اونس جهانی دارد ولی چندان هم دور از تأثیر نیست؛ بنابراین وقتی در ایران قیمت طلا کاهش داشته باشد، یعنی کاهش قیمت هر مثقال طلا در ایران ایجاد شده در حالی است که ممکن است همزمان قیمت هر اونس طلا رشد چشمگیری داشته باشد.

انواع اونس در خارج از ایران شامل موارد زیر می‌باشد:

  • اونس ماریا ترزا = 0668/28 گرم
  • اونس اسپانیایی = 75/28 گرم
  • اونس متریک چینی = 50 گرم
  • اونس متریک هلندی = 100 گرم

خرید آنلاین طلا و جواهر از گالری لیلیوم

لیلیوم گالری در این مطلب شما را با ۴ واحد واحد اندازه‌گیری طلا که بهتر است قبل از خرید بدانید آشنا نمود. اکنون شما می‌توانید خیلی ساده با اطمینان کامل از خلوص و وزن اکسسوری های گالری لیلیوم بدون مراجعه حضوری با ضمانت معتبر خرید آنلاین طلا و جواهر داشته باشید.

با مراجعه به فروشگاه گالری لیلیوم انواع مختلفی از طلا و جواهر را مشاهده نمایید و با ثبت سفارش خرید آنلاین خود را انجام دهید. شما می‌توانید با خرید دستبند چرم و طلا، ست طلا زنانه، پلاک اسم طلا، انگشتر طلا و هر محصولی که در نظر داشته باشید علاوه بر بهره مندی از آفر، فاکتور معتبری دریافت کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی