قیمت روز طلا:
۳,۳۹۰,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۹۰,۰۰۰

دانستنی‌های جواهرات گاهی به اندازه خود طلا و جواهرات شگفت انگیز و اعجاب آور هستند. چرا که اکسسوری‌هایی که با استفاده از جواهرات تزئین شده‌اند، در تمام نقاط جهان هم بین زنان و هم مردان محبوب هستند. در نتیجه آشنایی با ویژگی‌های طلا و جواهرات مخصوصاً آنهایی که تاکنون کمتر از آنها شنیده‌اید، می‌تواند جالب توجه باشد. در این مطلب با هشت مورد از حقایق کمتر دانسته در خصوص طلا و جواهرات آشنا خواهیم شد.

1.  در انگلیسی، کلمه جواهرات از واژه‌ای فرانسوی به معنای اسباب بازی ریشه گرفته است

در زبان انگلیسی برای توصیف جواهرات از واژه Jewel استفاده می‌شود؛ و نکته جالب در خصوص این واژه این است که ریشه آن کلمه jouel در ادبیات قدیمی فرانسه است که معنای آن دقیقاً اسباب بازی یا ابزاری برای بازی است. گفته می‌شود دلیل این امر آن است که در گذشته تنها افراد ثروتمند توانایی خرید و استفاده از جواهرات را داشتند.

در نتیجه در چشم مردم عادی، جواهرات تنها یک وسیله برای سرگرمی افراد ثروتمند بوده و به همین دلیل به آن اسباب بازی می‌گفتند. جالب است بدانید که در گذشته دورتر، از کلمه baubles نیز برای توصیف جواهرات استفاده می‌شد که آن هم یک کلمه دیگر به معنای اسباب بازی در زبان فرانسوی است.

فواید طلا برای سلامتی

2.  طلا توسط شهاب سنگ‌ها به وجود آمده است

یکی از جذاب‌ترین دانستنی‌های جواهرات این است که تمام طلای موجود روی کره زمین، در اصل توسط شهاب سنگ‌ها به وجود آمده است. زمین‌ شناسان باور دارند که در مدت زمانی بیش از چهار و نیم بیلیون سال قبل و پس از آن که پوسته کره زمین شکل گرفت، یک بارش شهاب سنگی عظیم رخ داد که یکی از نتایج آن رسیدن عنصر طلا به کره زمین بود؛ بنابراین دفعه بعد که از جواهرات طلایی خود استفاده می‌کنید، به این فکر کنید که همین قطعه طلایی که اکنون در اختیار شماست در سالیان دور در فضا معلق بوده است!

3.  طلای ۲۴ عیار آنقدر نرم است که می‌توان با دست آن را خم کرد

اگر بخواهیم در مورد دانستنی‌های طلا و جواهرات صحبت کنیم، باید گفت که طلا جزو فلزات خیلی مقاوم نیست. در واقع اگر به دنبال یک فلز تزئینی با مقاومت بسیار بالا هستید، پلاتینیوم گزینه بهتری نسبت به طلا محسوب می‌شود. اگرچه یکی از ویژگی‌های طلا در جواهرات این است که دوام و ماندگاری ابدی دارد، اما اگر عیار طلا ۲۴ باشد هر کسی می‌تواند به راحتی و بدون استفاده از ابزار خاصی آن را خم کند و تغییر شکل دهد.

به همین دلیل است که طلایی که برای ساخت جواهرات به کار می‌رود ۱۸ عیار است و آن را با فلزات دیگری ترکیب می‌کنند تا استقامت بیشتری پیدا کند و تحت تأثیر فشار تغییر شکل ندهد. برای مثال در گالری لیلیوم نیز برای تولید و ساخت انواع طلا و جواهرات سفارشی با طرح دلخواه مشتری، از طلای ۱۸ عیار استفاده می‌شود. همچنین میزان ضخامت طلا با توجه به نوع طرح و اصول طراحی و ساخت طلا و جواهر توسط کارشناسان گالری لیلیوم تعیین می‌گردد تا استقامت حداکثری محصول نهایی را تضمین کند.

ویژگی‌های طلا

4.  مقدار پلاتینیوم موجود در جهان تنها برای پر کردن یک اتاق پذیرایی کافی است

حالا که حرف از پلاتینیوم شد که یکی دیگر از فلزات محبوب و البته گرانبها برای ساخت جواهرات است؛ جا دارد با این نکته دانستنی‌های فلزات خود را افزایش دهید: مقدار پلاتینیوم موجود در کره زمین آنقدرها هم زیاد نیست. در واقع این مقدار آنقدر اندک است که اگر تمام پلاتینیوم موجود در جهان را جمع آوری کنیم، حجم آن به اندازه‌ای می‌شود که فقط برای پر کردن یک اتاق پذیرایی با ابعاد متوسط کافی است.

پلاتینیوم یکی از فلزات بسیار نایاب محسوب می‌شود و دلیل اصلی قیمت و ارزش بالای آن نیز همین است. برای تهیه پلاتینیوم،‌ سنگ‌های معدنی که حاوی این عنصر هستند را استخراج می‌کنند. این سنگ‌ها به شکل طبیعی بسیار مستحکم بوده و استخراج آنها دشوار است. حال تصور کنید که برای به دست آوردن تنها یک انس از پلاتینیوم، باید چیزی حدود ده تن از این سنگ‌های معدن استخراج و پالایش شوند.

5.  الماس طبیعی در همه رنگ‌های رنگین کمان موجود است

اگر چه رنگ سفید یا همان بی رنگ الماس محبوب‌ترین رنگ آن شناخته می‌شود، اما در حقیقت یکی از حقایق درباره الماس این است که از نظر رنگ می‌تواند بسیار متنوع و شگفت آور باشد. دلیل تفاوت رنگ الماس‌های مختلف به ساختار شیمیایی آنها هنگام شکل گرفتن بر می‌گردد. الماس‌های رنگی منحصر به فرد هستند و مقیاس سنجش خاص خود را دارند که با توجه به کمرنگ یا پررنگ بودن الماس رتبه بندی می‌شود.

دانستنی‌های فلزات

به این صورت که هر چقدر رنگ الماس زنده و پررنگ‌تر باشد، از ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود. همچنین نادر بودن رنگ یا ترکیب رنگ‌های خاص با یکدیگر نیز می‌تواند باعث افزایش قیمت الماس‌های رنگی شود. این یعنی بعضی از ترکیب‌های رنگی ارزش چندانی به الماس اضافه نمی‌کنند اما بعضی دیگر از رنگ‌ها وقتی با هم ترکیب شوند جلوه زیباتری به الماس می‌دهند که باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود.

6.  یکی از ویژگی‌های طلا، تنظیم دمای بدن است

افزون بر درخشش خیره کنند و ارزش بالای آن، فواید طلا برای سلامتی بدن نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن هستند. برای مثال یکی از شناخته‌ شده‌ترین ویژگی‌های طلا ضد آلرژی بودن آن است؛ بنابراین برای کسانی که به سایر فلزات مثل نیکل حساسیت پوستی نشان می‌دهند، طلا یک گزینه امن و بدون خطر محسوب می‌شود.

اما یکی دیگر از مهم‌ترین فواید طلا برای سلامتی بدن نقش آن در اکسیژن رسانی به سلول‌ها است. مطالعات نشان می‌دهند که طلا در هدایت و توزیع اکسیژن بین سلول‌های بدن تأثیر مثبتی می‌گذارد که باعث بهبود عملکرد کلی بدن می‌شود. یکی از نتایج این اکسیژن رسانی، تنظیم دمای بدن است که به خصوص برای افرادی که بدن آنها بیش از حالت عادی داغ می‌شود و عرق می‌کند مفید است.

7.  استایل‌های طراحی طلا و جواهرات یک چرخه است

اگر تا حدی پیگیر دنیای مد و فشن باشید، حتماً می‌دانید استایلی که مثلاً پنجاه یا صد سال پیش مد محسوب می‌شد، کاملاً ممکن است که دوباره و با کمی اصلاح پای خود را به دنیای امروزی باز کند و به مد جدید تبدیل شود. یکی از حقایق درباره الماس و سایر انواع جواهرات این است که آنها نیز از همین چرخه مد و فشن پیروی می‌کنند.

دانستنی‌های جواهرات

برای نمونه همین حالا جواهرات و سبک‌های طراحی زیورآلاتی که در دوران ویکتوریایی و ادواردی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، در حال کسب محبوبیت هستند. حتی تکه‌های جواهر مربوط به جنبش هنری آرت دکو نیز دوباره طرفداران خود را پیدا کرده‌اند و بیشتر از سال‌های قبل دیده می‌شوند؛ بنابراین اگر یک تکه جواهر قدیمی به شما به ارث رسیده، نگران نباشید چرا که ممکن است به زودی آنها نیز وارد چرخه مد شوند و بتوانید از آنها استفاده کنید.

8.  حلقه‌های ازدواج یک پدیده جدید محسوب می‌شوند

امروزه تقریباً غیر ممکن است که ازدواجی رخ بدهد و در آن حلقه ازدواج رد و بدل نشود. این حلقه نماد عشق و تعهد زوج‌ها به یکدیگر شده است و معمولاً از طلا یا نقره برای ساخت آن استفاده می‌شود؛ اما این سنت آنقدرها هم که فکر می‌کنید قدیمی و باستانی نیست. در واقع گفته می‌شود که اولین کسی که به همسر خود حلقه نامزدی یا همان ازدواج داده بوده، یکی از نجیب زادگان اتریشی به نام ماکسیمیلیان بود که این حلقه را در سال ۱۴۷۷ میلادی به همسر خود ماری هدیه داد.

از آن زمان به بعد، این رسم ماندگار شد و حالا دیگر اکثر مردم برای نشان دادن تعهد خود به همسرشان از حلقه‌های طلا استفاده می‌کنند. همچنین به عنوان آخرین نکته در این مطلب راجع به دانستنی‌های جواهرات، جالب است بدانید که امروزه بیش از هشتاد درصد حلقه‌های نامزدی با استفاده از سنگ‌ الماس تزئین می‌شوند.

4.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی