قیمت روز طلا:
۳,۵۸۳,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۵۸۳,۰۰۰

کوبیک زیرکونیا یک سنگ مشابه الماس است که از نظر ظاهری، شباهت‌هایی با الماس واقعی دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد که به دنبال جواهراتی ارزان قیمت هستند، از جواهرات با سنگ کوبیک زیرکونیا استفاده می‌کنند. در این مطلب ضمن بررسی مشخصات کوبیک زیرکونیا، خواهیم دید که آیا می‌تواند از این سنگ مشابه الماس به عنوان جایگزین الماس استفاده کرد؟ چه چیزی باعث تفاوت ارزش این دو سنگ می‌شود؟ در ادامه به همه این سؤالات راجع به کوبیک زیرکونیا پاسخ داده‌ایم.

کوبیک زیرکونیا چیست؟

کوبیک زیرکونیا یک سنگ مصنوعی است که با استفاده از شکل کریستالی کوبیک زیرکونیوم دی اکسید در آزمایشگاه تولید می‌شود. البته به شکل طبیعی کوبیک زیرکونیا در بادلیت معدنی نیز یافت می‌شود اما شکل طبیعی این سنگ بسیار نادر بوده و به همین دلیل تقریباً تمام سنگ‌های زیرکونیا موجود در بازار آزمایشگاهی هستند.

به دلیل شباهت‌های ظاهری که کوبیک زیرکونیا به الماس دارد، از آن به عنوان سنگ مشابه الماس در طلا و جواهرات استفاده می‌شود. قیمت کوبیک زیرکونیا بسیار ارزان‌تر از الماس بوده و به همین دلیل ساخت جواهر با کوبیک زیرکونیا هزینه کمتری خواهد داشت و برای کسانی که به دنبال یک جواهر ارزان قیمت هستند که شبیه به الماس باشد، ایده آل است.

جواهر با کوبیک زیرکونیا

کوبیک زیرکونیا چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت کوبیک زیرکونیوم در آزمایشگاه، پودر اکسید زیرکونیوم در کنار پایدارکننده‌هایی مثل منیزیم و کلسیم در دمای 4982 درجه فارنهایت ذوب می‌شود. بعد از چند ساعت در معرض گرما بودن، کریستال‌ها شکل می‌گیرند و تثبیت می‌شوند و سپس کریستال‌ها تراش و پولیش داده می‌شوند.

درست مانند الماس، کوبیک زیرکونیا نیز این امکان را دارد تا به شکل‌های مختلف تراش داده شود؛ از جمله تراش بیضی شکل و تراش کوسنی که از تراش‌های محبوب الماس محسوب می‌شوند. لازم به ذکر است که هر آزمایشگاه روش خاص خود را برای تولید کوبیک زیرکونیوم دارد و جزئیات این روش‌ها ممکن است با هم متفاوت باشند.

تفاوت کوبیک زیرکونیا و الماس آزمایشگاهی چیست؟

از آنجایی که هر دوی این سنگ‌ها در آزمایشگاه تولید می‌شوند، ممکن است برخی تصور کنند که کوبیک زیرکونیا همان الماس آزمایشگاهی است؛ اما این دو یکی نیستند و از بسیاری از جهات با یکدیگر فرق دارند. مهم‌ترین تفاوت کوبیک زیرکونیا و الماس آزمایشگاهی، ماده تشکیل دهنده آن است. هم الماس طبیعی و هم الماس آزمایشگاهی تماماً از کربن ساخته شده‌اند. در واقع می‌شود گفت که تنها تفاوت الماس آزمایشگاهی با الماس طبیعی، محل شکل گیری آنها است.

این در حالی است که همانطور که گفته شد، در ساخت کوبیک زیرکونیا کربن هیچ نقشی ندارد و همین امر باعث تفاوت‌های زیادی در ویژگی‌های فیزیکی این سنگ با سنگ الماس آزمایشگاهی می‌شود. علاوه بر اینها، تفاوت کوبیک زیرکونیا و الماس آزمایشگاهی از نظر ارزش و قیمت نیز بسیار قابل توجه است. برای مثال، قیمت یک قیراط الماس درجه D حدود 12000 دلار آمریکا است در حالی که قیمت یک قیراط کوبیک زیرکونیا تنها 20 دلار آمریکا می‌باشد.

قیمت کوبیک زیرکونیا

مقایسه کوبیک زیرکونیا و الماس

سؤال مهم این است که با توجه به مشخصات کوبیک زیرکونیا، آیا می‌شود از این سنگ مشابه الماس به عنوان جایگزین الماس استفاده کرد؟ در اینجا از جهات مختلف به مقایسه کوبیک زیرکونیا و الماس می‌پردازیم تا به این سؤال پاسخ دهیم.

مقایسه کوبیک زیرکونیا و الماس از نظر زیبایی و درخشش

در نگاه اول، سنگ کوبیک زیرکونیا بی شباهت به الماس نیست و حتی ممکن است بسیاری از افراد نتوانند تشخیص دهند که یک سنگ الماس است یا کوبیک زیرکونیا؛ اما با نگاهی دقیق‌تر، می‌توان از خواص ظاهری کوبیک زیرکونیا تفاوت آن با الماس را متوجه شد. اولین نکته‌ای که به چشم خواهد آمد، میزان درخشندگی کوبیک زیرکونیا در مقایسه با الماس است. وقتی که نور به سنگ الماس می‌تابد، بازتاب فوق‌العاده جذابی از آن به چشم می‌خورد که از ویژگی‌های الماس واقعی است.

اما این بازتاب نور در کوبیک زیرکونیا بسیار کمتر بوده و همین امر باعث می‌شود تا این سنگ درخشش کمتری نسبت به الماس داشته باشد. تفاوت دیگر این دو سنگ از نظر زیبایی، شعاع‌های رنگی است که از خود بازتاب می‌دهند. در واکنش به نور، الماس نور سفید یا همان بی رنگ را بازتاب می‌دهد این در حالی است که در بازتاب کوبیک زیرکونیا، می‌توان شعاع‌هایی از نور رنگین کمانی را مشاهده کرد که نشانه خوبی برای تشخیص کوبیک زیرکونیا از الماس است.

مقایسه دوام و سختی کوبیک زیرکونیا با الماس

الماس سخت‌ترین ماده معدنی موجود در جهان است و این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این سنگ زیبا به حساب می‌آید. به همین دلیل نگین الماسی که در جواهرات به کار می‌رود ماندگاری ابدی دارد و تقریباً نیاز به هیچگونه مراقبت خاصی ندارند. از طرف دیگر، کوبیک زیرکونیا اگرچه سختی قابل قبولی دارد و درست مانند الماس می‌تواند برای خط انداختن روی شیشه به کار گرفته شود، اما از نظر ماندگاری و دوام قابل مقایسه با الماس نیست.

مقایسه کوبیک زیرکونیا و الماس

کوبیک زیرکونیا در برابر آب آسیب پذیر است و باید تا جای ممکن از برخورد آب به آن جلوگیری کرد. همچنین در دراز مدت، کوبیک زیرکونیا درخشش اولیه خود را از دست خواهد داد و کمی مات خواهد شد. همچنین ممکن است در اثر برخورد با اجسام سخت‌تر از خود، روی آن خط و خراش بیفتد.

مقایسه شفافیت و رنگ در کوبیک زیرکونیا و الماس

از نظر شفافیت، الماس طبیعی که ظاهری کاملاً بی نقص داشته باشد به شدت نادر بوده و به همین دلیل قیمتی فوق العاده بالا دارد. اکثر الماس‌های طبیعی موجود در بازار، اندکی بی نظمی و عدم تقارن از نظر شفافیت دارند که در واقع همین امر باعث جذابیت آنها می‌شود چرا که نشان از بی نظمی ذاتی طبیعت دارد.

این در حالی است که یکی از مشخصات کوبیک زیرکونیا، شفافیت و تقارن بی نقص آنها است که نشان از مصنوعی بودن این سنگ دارد. در واقع می‌شود گفت کوبیک زیرکونیا ظاهری بیش از حد شفاف و بدون نقص دارد که نتیجه تولید سنگ در محیط آزمایشگاهی است.

در خصوص رنگ نیز اکثر الماس‌هایی که در صنعت طلا و جواهرات استفاده می‌شوند، سفید یا بی رنگ هستند. کوبیک زیرکونیا نیز اگرچه به قصد افزایش شباهت به الماس به شکل بی رنگ تولید می‌شود، اما مانند اکثر سنگ‌های مصنوعی، طیفی از نور نارنجی را بازتاب می‌دهد که می‌توان برای شناسایی کوبیک زیرکونیا از الماس از آن استفاده کرد.

مشخصات کوبیک زیرکونیا

تفاوت قیمت کوبیک زیرکونیا و الماس

تا به اینجا دیدیم که الماس واقعی در همه زمینه‌ها نسبت به کوبیک زیرکونیا برتری واضحی دارد؛ بنابراین جای تعجب ندارد که چرا قیمت کوبیک زیرکونیا بسیار ارزان‌تر از الماس است. خرید جواهر با کوبیک زیرکونیا اگرچه هزینه خیلی کمتری نسبت به خرید جواهر مزین به الماس خواهد داشت، اما تفاوت کیفیت آنها نیز به همین اندازه فاحش است و این نکته‌ای است که باید آن را در نظر بگیرید.

سفارش جواهر با کوبیک زیرکونیا

با توجه به این توضیحات، اگر به دنبال یک جواهر نسبتاً ارزان قیمت هستید که شباهت بالایی به الماس داشته باشد، سفارش جواهر با کوبیک زیرکونیا گزینه‌ مناسبی برای شما است. گالری طلا و جواهرات لیلیوم که به طور تخصصی در زمینه طراحی، تولید و فروش طلا و جواهرات سفارشی فعالیت می‌کند این امکان را به شما می‌دهد تا انواع جواهرات مورد نظر خود مثل انگشتر، دستبند، گردنبند، پلاک، گوشواره و… را با طرح مواد دلخواه خود سفارش دهید.

ضمن آنکه شما می‌توانید جنس و میزان مواد اولیه مورد نظر خود برای ساخت این جواهرات را مشخص کنید تا کارشناسان طراحی و ساخت گالری لیلیوم مطابق با نظر شما، محصول نهایی را تولید کنند. علاوه بر انواع الماس طبیعی در برش‌های متنوع، گالری لیلیوم امکان استفاده از سایر انواع سنگ‌های زینتی (طبیعی و آزمایشگاهی) را نیز به مشتریان خود می‌دهد تا بتوانند با دست بازتری برای طراحی جواهر مطابق با سلیقه خود اقدام کنند.

4.7/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی