قیمت روز طلا:
۳,۳۹۰,۰۰۰

ما به شما ضمانت طلای ۱۸ عیار، مهلت تعویض ۷ روزه،بسته‌بندی مناسب هدیه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

قیمت روز طلا:
۳,۳۹۰,۰۰۰

بیش از ۲۰۰ نوع مختلف از جواهرات طبیعی کشف شده است که تاکنون چندین واقعیت عجیب درباره جواهرات گفته شده است. در کنار الماس‌های معروف‌تر، یاقوت کبود و زمرد دیگر سنگ‌های نیمه قیمتی هستند که بسیار نادر هستند. اگر به فکر سرمایه‌گذاری بر روی این خلاقیت‌های جذاب و کمیاب در سراسر جهان هستید، در اینجا ۳۸ حقایق جالب در مورد جواهرات، این آثار هنری طبیعی و زیبا وجود دارد که نمی‌دانستید. در ادامه با لیلیوم گالری همراه باشید تا بیشتر با این حقایق جذاب آشنا شوید.

حقایقی جالب در مورد جواهرات که احتمالاً نمی‌دانستید

۱. الماس سخت‌ترین سنگ است و بزرگترین الماسی که تا به امروز در ایالات متحده یافت شده است، به نام الماس عمو سام شناخته می‌شود.

۲. کهربا نرم‌ترین سنگ است.

۳. بعد از الماس، مروارید یکی از جواهرات مورد علاقه زنان است و رشد یک مروارید بالغ تا سه سال طول می‌کشد.

۴. نام گارنت از دانه‌های انار گرفته شده است.

۵. یک واقعیت عجیب درباره جواهرات این است که یکی از بزرگترین یاقوت‌های کبود به نام ستاره آسیا شناخته می‌شود. در حال حاضر در موزه تاریخ طبیعی اسمیتسونیان نگهداری می‌شود.

۶. تانزانیت گونه‌ای از زویزیت معدنی است و تنها در منطقه کوچکی در نزدیکی دامنه کوه کلیمانجارو در تانزانیا یافت می‌شود. این سنگ تنها پس از دهه ۱۹۶۰ تجاری شد و از آن زمان به طور فزاینده‌ای محبوب شده است.

۷. پینیت زمانی نادرترین جواهر جهان بود. یک گوهرشناس بریتانیایی آن را در سال ۱۹۵۱ کشف کرد و برای سال‌ها تنها نمونه موجود بود. با گذشت ۵۳ سال، هنوز کمتر از دوجین گوهر پینیت وجود دارد. با وجود تنها ۱۰۰۰ سنگ از این جواهر، این جواهر هنوز کمیاب و بسیار ارزشمند است.

حقایقی جالب در مورد جواهرات که احتمالاً نمی‌دانستید

۸. بریل قرمز که به زمرد قرمز نیز معروف است، آنقدر کمیاب است که از هر ۱۵۰۰۰۰ الماس، یک بریل قرمز استخراج می‌شود. بریل خالص بی‌رنگ است و تنها رنگ روشن خود را از ناخالصی‌های موجود در سنگ به دست می‌آورد: منگنز رنگ قرمز تیره را برای ایجاد بریل قرمز اضافه می‌کند. این سنگ فقط در یوتا، نیومکزیکو و مکزیک یافت می‌شود و بیشتر سنگ‌های یافت شده فقط چند میلی‌متر طول دارند و برای بریدن بسیار کوچک هستند. وزن آنهایی که بریده شده‌اند معمولاً کمتر از یک قیراط هستند.

۹. کنت ادوارد چارلز ریچارد تااف، گوهرشناس اتریشی-ایرلندی ، در دهه ۱۹۴۰ زمانی که جعبه‌ای از سنگ‌های تراش خورده را از جواهرفروشی در دوبلین خرید، به طور تصادفی تافیت را کشف کرد. در ابتدا، او نمی‌دانست که این ماده معدنی به طور طبیعی در کجا وجود دارد، اما منبع سنگ به سریلانکا ردیابی شد و تعداد انگشت شماری در تانزانیا و چین یافت شد. گمان می‌رود که کمتر از ۵۰ سنگ تافیت وجود داشته باشد که این سنگ قیمتی را چنان کمیاب کرده است که بعید است مردم عادی هرگز با آن روبرو شوند.

۱۰. الماس سرجیو یک الماس کربنادوی سیاه است که در سال ۱۸۹۳ در برزیل کشف شد. این الماس ۳۱۶۷ قیراطی است.

۱۱. الکساندریت در نور لامپ قرمز و در نور خورشید سبز می‌درخشد. از این رو، ضرب المثل «روز زمرد، در شب یاقوت».

۱۲. یکی از موارد حقایقی جالب در مورد جواهرات مربوط به کهربا است. کهربا یک جواهر آلی است که از شیره درختان باستانی سخت شده و فسیل شده ایجاد می‌شود.

۱۳. آمتیست نام خود را از کلمه یونانی باستان «آمتیستوس» به معنای «مست» گرفته‌اند. زمانی اعتقاد بر این بود که آنها از مسمومیت جلوگیری می‌کنند.

۱۴. اصطلاح «آکوامارین» لاتین به معنای «آب دریا» است و تصور می‌شود که باعث افزایش عشق و شادی در ازدواج می‌شود. معدن این سنگ زیبا در ارتفاعات مرتفع و کوهستانی در مکان‌هایی مانند برزیل، پاکستان و کنیا استخراج می‌شود.

۱۵. مانند زمرد، آکوامارین یک تنوع رنگی از ماده معدنی بریل است.

۱۶. زمردهای با رنگ روشن‌تر را اغلب «بریل سبز» می‌نامند که به معنای «خیلی سبک» است. بریل را می‌توان در رنگ‌های آبی کم رنگ، سبز و زرد یافت.

۱۷. پریدوت هم در زمین و هم در فضا یافت می‌شود! در سال ۲۰۰۵، کاوشگر فضایی Stardust با پوششی که از غباری که حاوی ذرات پریدوت بود، به زمین بازگشت.

۱۸. تانزانیت تنها در یک مکان روی زمین یافت می‌شود، در نزدیکی کوه کلیمانجارو در منطقه‌ای از زمین که تنها ۴٫۳ مایل در ۱٫۲ مایل است.

۱۹. تانزانیت رسماً از کشور تانزانیا نامگذاری شد، جایی که توسط Tiffany & Co در سال ۱۹۶۷ زمانی که برای اولین بار کشف شد، یافت شد.

حقایق جالب در مورد جواهرات

۲۰. تورمالین یک سنگ نیمه قیمتی است که در آن می‌توان گسترده‌ترین رنگ‌ها را دید.

۲۱. قبل از قرن ۱۸، بیشتر الماس‌ها در هند یافت می‌شد. بزرگ‌ترین الماس استخراج شده تا کنون، معروف به «الماس کولینان»، بیش از ۳۱۰۰ قیراط وزن داشت.

۲۲. یکی از حقایق جالب در مورد جواهرات این بوده که در برخی اقوام فیروزه سنگ قیمتی سالگرد ازدواج است و به طور سنتی در سال‌های پنجم و یازدهم ازدواج داده می‌شود.

۲۳. سنگ‌های قیمتی از نظر سختی بر اساس مقیاسی که به عنوان «مقیاس موهس» شناخته می‌شود، درجه‌بندی می‌شوند . کهربا نرم‌ترین سنگ قیمتی است، الماس سخت‌ترین است.

۲۴. رشد یک مروارید پرورشی بین یک تا سه سال طول می‌کشد . مروارید واقعی تنها جواهری است که توسط یک حیوان زنده ساخته شده است.

آشنایی با شگفتی‌های جواهرات

از آغاز، انسان‌ها همیشه شیفته سنگ‌های قیمتی براق و چشم‌گیر بوده‌اند و همیشه در حال کشف واقعیت عجیب درباره جواهرات هستند.

به عنوان مثال یکی از حقایق جالب در مورد جواهرات این بود که رومی‌ها معتقد بودند، الماس تکه‌ای از یک ستاره در حال سقوط است. از سوی دیگر، یونانیان باستان معتقد بودند که الماس قطره اشک خدایان است.

امروزه ما خیلی بیشتر در مورد سنگ‌های قیمتی می‌دانیم و شکل گیری یک سنگ منحصر به فرد را درک می‌کنیم و هنوز هم هیچ پایانی برای این شیفتگی ما وجود ندارد. از عشق معروف فرمانروای مصری کلئوپاترا به زمرد و سایر سنگ‌های قیمتی سبز مانند پریدوت گرفته تا گردنبند زمرد معروفی که با کشتی تایتانیک در اقیانوس اطلس غرق شد، اشتیاق به سنگ‌های قیمتی همچنان ماندگار و راستین است.

۲۵. سنگ‌های قیمتی در رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های بسیار متنوعی موجود هستند و ارزش یک سنگ عمدتاً به چهار عامل بستگی دارد: برش، رنگ، شفافیت و قیراط.

آشنایی با شگفتی‌های جواهرات

۲۶. کارشناسان تخمین می‌زنند که الماس بیش از سه میلیارد سال پیش در اعماق زمین شکل گرفته است. یاقوت کبود سنگ جواهر بسیار جوان‌تری است که تنها در حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش شکل گرفته است.

۲۷. جید گوهر سلطنتی در چین بوده در حالی که فراعنه مصر برای لاجورد ارزش قائل بودند.

۲۸. پریدوت، یکی دیگر از سنگ‌های قیمتی سبز رنگ مورد علاقه کلئوپاترا، قدیمی‌ترین سنگ قیمتی فرازمینی است. اگرچه ما آن را از زیر زمین استخراج می‌کنیم، اما در مکان‌های فرود شهاب سنگ و نمونه‌های معدنی جمع آوری شده از فضا یافت شده است.

۲۹. کهربا جواهری سبک وزن است که می‌تواند در آب شور شناور باشد و با رزین و شیره درختان ماقبل تاریخ تشکیل می‌شود. کهربای بالتیک قوی‌ترین کهربا است و برای ساخت جواهرات استفاده می‌شود.

۳۰. در آشور باستان، مردان و زنان مقادیر بسیار زیادی جواهرات از جمله طلسم، دستبند مچ پا و گردنبندهای چند رشته‌ای عظیم می‌پوشیدند.

۳۱. جواهرات بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش در مصر باستان ظاهر شدند. آن‌ها طلا را بیشتر دوست داشتند.

۳۲. جواهرات مسی حدود ۷۰۰۰ سال پیش ظاهر شدند. موزه تاریخ باستان در اتریش پایین قبر یک زن جواهرساز را پیدا کرد و این تصور دیرینه مبنی بر اینکه در دوران باستان جواهرسازان همیشه مرد بودند را از بین برد.

حقایق جالب در مورد طلا

قبل از اینکه ادامه ۳۸ واقعیت عجیب درباره جواهرات و سومین فلز گرانبها را بخوانید باید بدانید که در گالری لیلیوم می‌توانید اکسسوری طلا منحصر بفرد خود را به دست آورید. می‌توانید یک ست طلا از گردنبند پلاک اسم طلا همراه با گوشواره و دستبند اسم طلا داشته باشید.

واقعیت عجیب درباره جواهرات

علاوه بر این سنگ ماه تولد در ست طلا می‌تواند بر زیبایی آن بیفزاید و آن را به بهترین هدیه تبدیل کند. برای اینکه طرح‌های متنوع از این محصولات را مشاهده کنید پیشنهاد می‌کنیم به گالری لیلیوم مراجعه کنید.

۳۳. از آنجایی که طلای خالص بسیار نرم است و نمی‌تواند در برابر دستکاری طولانی مدت مقاومت کند، معمولاً آن را با فلزات دیگر آلیاژ می‌کنند تا سختی آن را برای استفاده در جواهرات، ظروف طلا یا ضرب سکه افزایش دهند.

۳۴. تقریباً تمام طلای جهان از شهاب سنگ‌هایی که سیاره را بیش از ۲۰۰ میلیون سال پس از تشکیل آن بمباران کردند، به دست آمد. دانشمندان نشان داده‌اند که سطح زمین با برخورد شهاب سنگ‌ها با فلزات گرانبها غنی شده است.

۳۵. یکی از حقایق جالب در مورد جواهرات به ویژه طلا این است که طلا کمیاب‌تر از الماس است. طلا در شکل عنصری خود به طور قابل توجهی کمیاب‌تر از الماس است. یک قطعه طلای یک تروی اونس، ۳۱٫۱ گرم، نادرتر از یک الماس استخراج شده پنج قیراط است. به هر حال کربن یکی از فراوان‌ترین عناصر روی زمین است.

۳۶. طلا جدا از ارزش پولی و نمادین آن، کاربردهای زیادی دارد. از جمله کاربردهای آن، در الکترونیک و سیم کشی برق استفاده می‌شود. به این دلیل که برخلاف سایر فلزات بسیار رسانا است مانند مس و نقره، خوردگی یا کدر نمی‌شود.

۳۷. اگرچه طلا یک فلز سنگین و متراکم است، اما به طور کلی غیر سمی در نظر گرفته می‌شود.
۳۸. زلزله طلا تولید می‌کند. در امتداد نواحی گسلی در اعماق پوسته زمین، حفره‌های کوچک پر از مایعات غنی از مواد محلول مانند طلا و کانی‌های سیلیکات می‌توانند تا ۱۳۰۰۰۰ برابر اندازه قبلی خود در طول زلزله منبسط شوند.

در این شرایط، فشار کاهش می‌یابد و فرآیندی به نام تبخیر ناگهانی را به وجود می‌آورد. هنگامی که فشار در حفره کاهش می‌یابد، حلالیت مواد معدنی در آب نیز کاهش می‌یابد. زمین لرزه‌های بزرگ می‌توانند تنها در کسری از ثانیه به اندازه ۰٫۱ میلی گرم طلا در امتداد هر متر مربع از سطح یک منطقه گسلی رسوب کنند.

4.3/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
حساب کاربری من
0 لیست علاقمندی